Při útocích na jihovýchodě Turecka zemřeli tři vojáci a dva policisté

Při raketovém útoku, který podnikli kurdští radikálové, zahynuli v neděli ve městě Nusaybin na jihovýchodě Turecka tři turečtí vojáci a čtrnáct dalších utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. Ve městě Gaziantep rovněž na jihovýchodě země poblíž hranic se Sýrií pak došlo k bombovému útoku na policejní stanici, při kterém zahynuli dva policisté, dalších 23 osob utrpělo zranění. V provincii Diyarbakir pak bylo při bombovém útoku zraněno deset policistů.

Policejní experti ohledávají místo po výbuchu bomby ve městě Gaziantep
Zdroj: Reuters

Podle guvernéra provincie Gaziantep je mezi zraněnými při explozi 19 policistů. Jeden z policistů zemřel na místě, druhý podlehl zraněným v nemocnici. Na záběrech televize CNN Türk bylo vidět ohořelé kusy vozidla před branou do policejního velitelství, které se nachází na ulici, kde leží i několik dalších provinčních vládních budov. Na místě zasahovalo několik vozů záchranné služby. Výbuch byl slyšet po celém městě, popsali svědci. Podle nepotvrzených informací se po výbuchu na místě ozvala i střelba.

Turecká armáda zasahuje proti kurdským bojovníkům na jihovýchodě země od loňského léta, kdy skončilo příměří mezi povstalci ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) a vládou. Střety zesílily poté, co se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Od té doby zemřelo několik tisíc kurdských povstalců a stovky civilistů a vojáků.

Kurdové s plakáty odsuzující násilí v Nusaybinu v Turecku
Zdroj: Reuters

PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku; za teroristickou organizaci ji považuje i Evropská unie a USA. Naopak kurdské milice YPG jsou pro Spojené státy v Sýrii důležitým spojencem, což Ankara ostře kritizuje.

Počet útoků v Turecku se zvyšuje

V Turecku v posledních týdnech přibylo nejrůznějších útoků. Naposledy ve středu se ve městě Bursa na severozápadě země odpálila sebevražedná atentátnice, která zabila sebe a zranila 13 lidí. Šlo letos už o pátý velký atentát v některém z významných tureckých měst. Kromě Bursy útočili teroristé také dvakrát v Istanbulu a dvakrát v hlavním městě Ankaře.

K zodpovědnosti se přihlásil vždy buď Islámský stát, Kurdové ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), či skupiny Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která se označuje za odnož PKK.