Další uprchlická loď nezvládla cestu – pohřešuje se přes 80 osob

Po potopení lodi směřující z Libye do Evropy se pohřešuje na 8 desítek osob. Zprávu o incidentu přinesla Mezinárodní organizace pro migraci. Podle jejího mluvčího se podařilo zachránit celkem 26 osob. Informace o obětech pracovníci IOM zjistili od přeživších, kteří se nyní nacházejí na italském ostrově Lampedusa.

Již v první polovině dubna se ve Středozemním moři pravděpodobně utopilo až 500 uprchlíků, jejichž loď směřovala rovněž z afrického kontinentu za lepším životem do Evropy. Neštěstí tehdy podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přežilo 41 lidí. Byli mezi nimi Somálci, ale také Etiopané, Egypťané a jeden Súdánec.

Do Itálie připlulo letos přes Středozemní moře zhruba 27 tisíc migrantů, za celý loňský rok jich bylo na 153 tisíc. Nejvíce běženců přicházejících touto cestou je původem z Nigérie a Gambie.

V pátek Itálie oznámila, že jako první v EU začne právě na Lampeduse dávat migrantům zdravotní karty. „Karty budou obsahovat zdravotní údaje migrantů a umožní nám tak sledovat zdravotní péči těch, kteří přicházejí do Evropy,“ uvedla ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová.

Do tohoto projektu EU v rámci programu Care se kromě Itálie zapojí i Řecko, Malta, Chorvatsko a Slovinsko. Měla by tak být rovněž vytvořena databáze, která umožní na základě statistických údajů vyhodnocovat rizika konkrétních nemocí migrantů při jejich příchodu do Evropy.

Pro běžence nyní kvůli březnové dohodě EU a Ankary přestává být atraktivní cesta do Evropy přes Řecko, kde po uzavření hranic balkánských států uvízlo několik desítek tisíc migrantů. Na základě dohody Unie s Turky začali Řekové vracet do Turecka imigranty, kteří se na řecké ostrovy dostali přes turecké území. Mnohem větší provoz nyní panuje na trasách přes Středozemní moře, kudy míří běženci zejména z Egypta a Libye do Itálie.