Nigérie osvobodila 829 osob zajatých islamisty Boko Haram

Nigerijská armáda osvobodila na severovýchodě země 829 lidí zajatých islamisty z hnutí Boko Haram. Zabito bylo přitom nejméně 25 povstalců. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na čtvrteční prohlášení nigerijské armády.

„Naše statečné jednotky vyčistily oblast Kala Balge od posledních teroristů z Boko Haram, kteří tam zimovali,“ uvedl v prohlášení armádní mluvčí Sanu Usman.

Příslušníci Boko Haram se na severu Nigérie snaží po vzoru organizace Islámský stát vytvořit vlastní chalífát s přísnými islámskými zákony. Při jejich útocích za posledních sedm let zahynulo v Nigérii asi 17 tísíc lidí, asi tři miliony jich musely opustit své domovy. Řada se jich uchýlila do relativního bezpečí metropole Maiduguri, která v posledních letech narostla na dvojnásobek své původní velikosti. Nyní má město asi čtyři miliony obyvatel.

Mezinárodní síly proti islamistům

Nigérie se spolu s Čadem, Kamerunem, Nigerem a Beninem snaží v rámci mezinárodní mise o síle 8700 vojáků radikály porazit. Přestože armády zaznamenaly řadu úspěchů, radikály se jim zatím zcela porazit nepodařilo.

Skupina Boko Haram se před časem přihlásila k teroristické organizaci Islámský stát (IS).