Čeští vojáci v Mali odrazili útok samopalem na velitelství mise EU

Čeští vojáci v Mali odrazili útok muže vyzbrojeného samopalem, který směřoval na velitelství výcvikové mise EU. Díky jejich zásahu se ozbrojenci nepodařilo do střeženého areálu proniknout, ve spolupráci s Malijci ho zneškodnili, uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Nikdo z českých vojáků zraněn nebyl.

Útok na velitelství mise EU v Mali
Zdroj: ČTK/Panoramic

Útok se stal v pondělí večer, když na hlavní vstup do areálu velitelství Výcvikové mise Evropské unie EUTM zaútočil muž vyzbrojený útočnou puškou. Vedení mise sídlí v hotelu, který střeží právě česká jednotka.

„Čeští vojáci zaujali v souladu se stanovenými postupy obranné postavení a po pozitivní identifikaci útočníka jeho střelbu opětovali. Následně jej na místě ve spolupráci s příslušníky Maliské národní gardy zneškodnili,“ uvedl generál Bečvář. „Naši vojáci úspěšně odrazili útok na velitelství mise EUTM v Bamaku, přičemž útočníkovi se nepodařilo proniknout do areálu. Za jejich odvahu a rozhodný postup jim náleží plné uznání,“ dodal.

/*json*/{"map":{"lat":15.171972700940012,"lng":-2.9418021125000027,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":12.597454504832017,"lng":-7.8662109375,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Česká armáda má v misi pod patronací Evropské unie asi 40 vojáků. Většina z nich střeží právě velitelství v hlavním městě na jihu země. Na starosti mají také doprovod velitele a štábu mise. Další čeští vojáci pak cvičí maliské kolegy. Již sedmá česká jednotka je v Mali od poloviny března, její jádro tvoří vojáci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce. Většina z nich má za sebou mise v Afghánistánu, Kosovu nebo v Iráku.