„Předpokládám, že v následujících dnech zavedeme podobný systém registrace a kontrol, jaký jsme zavedli ve Spielfeldu,“ uvedl ministr obrany Doskozil s odkazem na přechod ležící na hranici Rakouska a Slovinska.
Rakušané vybudovali ve Spielfeldu v uplynulých měsících registrační středisko pro odbavování migrantů putujících po balkánské stezce. Jeho součástí je i téměř čtyřkilometrový plot.
Počítejte se zácpami, varuje tyrolský hejtman
„To, co platí pro balkánskou trasu, musí platit i pro tu italskou,“ dodal Platter s tím, že není možné, aby se Tyrolsko stalo záchytným táborem. Po uzavření balkánské trasy sice do Rakouska nepřicházejí téměř žádní uprchlíci, kontroly v Brenneru podle hejtmana vyšlou důležitý signál, že ani tudy cesta nevede.
Podle Plattera musí být migranti zastaveni už v jižní Itálii, kde se mají zaregistrovat a putovat do center, odkud budou následně přerozdělováni.
Vídeň začala v polovině února na hranicích přijímat jen 80 žádostí o azyl denně a dál do Německa pouštět nanejvýš 3200 migrantů. Později se Vídeň se zeměmi na takzvané balkánské stezce dohodla, že budou přes hranice pouštět jen asi 580 migrantů denně. V loňském roce přitom Rakousko přijalo celkem 90 000 žádostí o azyl, což odpovídá zhruba jednomu procentu jeho populace. Minulý týden hranici do Rakouska ze Slovinska nepřešel jediný migrant.