Makedonský blok u Idomeni znovu padl. Přes hranice přešlo několik set migrantů

Šesti až sedmi stovkám migrantů z přechodu Idomeni na severu Řecka se dnes po několikahodinové cestě podařilo obejít plot a dostat se do Makedonie. Vyplývá to z informací makedonských úřadů, podle nichž se přitom tři lidé utopili v rozvodněné řece. Makedonská policie většinu z uprchlíků zadržela společně s pěti desítkami dobrovolníků a fotoreportérů, kteří běžencena jejich cestě doprovázeli.

Makedonští vojáci uprchlíky naložili do armádních nákladních vozů s cílem je vrátit řecké straně. Řecké úřady projevily připravenost je přijmout. Podle dřívějších zpráv makedonského zpravodajského portálu 24 vesti byla dnes skupina 23 migrantů, jimž se podařilo přes řeku do Makedonie dostat, převezena do nyní prázdného přijímacího centra Vinojug u města Gevgelija.

Uprchlíkům brodícím se přes říčku Suva pomáhali ještě i za tmy skupinky dobrovolníků. Odpoledne vytvořili aktivisté podle zpravodaje ČTK lidský řetěz a předávali si děti a batohy běženců. Již dříve dobrovolníci pomáhali uprchlíkům přes řeku pomocí nataženého lana. Řečtí policisté se snažili zpočátku skupinu uprchlíků zastavit, pak ji ale pustili.

Video Události
video

Policie zasáhla při dalším pokusu migrantů přejít hraniční blok

U přechodu Idomeni se na řecké straně nyní tísní na 12 tisíc lidí. Podmínky, v jakých žijí, jsou kvůli nepříznivému počasí a šířícím se nemocem kritické. Ve stanovém městečku u hranice se vyskytla i žloutenka.

Ke břehům hraniční říčky na místo několik kilometrů vzdálené od tábora Idomeni se dnes vydalo z tábora několika stovek uprchlíků. U vesnice Chamiló totiž už na hranicích není plot a podle agentury AFP tu zatím ani ve větší míře nehlídkuje makedonská pohraniční stráž ani policie.

Kvůli uzavření hranic na takzvané balkánské trase, kudy od loňska proudily statisíce lidí zejména do Německa, se nyní migranti nemohou dostat z Řecka dál do Evropy. V zemi jich proto uvízlo přes 44 tisíc.

Proud běženců z Turecka do Řecka přitom neustává. U řeckého ostrova Kos se dnes ráno převrátil člun s migranty připlouvajícími z Turecka. Do bezpečí se podařilo dostat pět lidí, osm lidí se pohřešuje. Do aténského přístavu Pireus dnes dorazilo dvěma trajekty z ostrovů Lesbos a Chios na 600 běženců.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) minulý týden uvedl, že od začátku roku do Řecka připlulo už 137 tisíc uprchlíků. Jejich počet se nijak zásadně nesnížil ani v minulých dnech: v pátek se na ostrovy v Egejském moři dostalo 232 běženců, v sobotu jich ale bylo už 2578.

/*json*/{"map":{"lat":41.19941271874941,"lng":22.448932510375936,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":41.12798693490564,"lng":22.51699447631836,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/