V Evropě se organizuje úder proti islamistům v Libyi

V Evropě vrcholí přípravy na úder proti radikálům z hnutí Islámský stát (IS) v Libyi. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekl velitel amerických speciálních jednotek v Africe Donald Bolduc. Koordinační centrum pro tuto operaci je podle něj v Římě. Libyjští politici se přitom stále ještě nedohodli na společné vládě a země nemá centrální vedení.

Kouř nad libyjským Benghází
Zdroj: Reuters Autor: Esam Omran Al-Fetori

„Čekáme na ustavení libyjské vlády, žádné válečné centrum není,“ reagoval na Bolducova slova na twitteru náměstek italské ministryně obrany Domenico Rossi. Jeho šéfka Roberta Pinottiová ale minulý týden přiznala, že se právě připravuje jednotka, která má zajistit bezpečnost a stabilitu Libye.

V Paříži, Londýně a Římě se podle agetury AFP v posledních dnech hovoří stále častěji o tom, že francouzští, italští a britští vojenští specialisté jsou už připraveni vyrazit do Libye. List Il Corriere della Sera napsal, že k odjezdu je nachystáno 50 Italů.

Cizinci do přímého boje nepůjdou 

Podle sdělovacích prostředků se cizinci vojenských operací nezúčastní, ty povedou jednotky libyjského generála Chalífy Haftara, který podporuje mezinárodně uznávanou vládu v Tobrúku. Nasazeny by mohly být i milice Fadžr Libya, které jsou ozbrojenou silou vlády v Tripolisu a které se podílely na svržení režimu Muammara Kaddáfího.

Zahraniční specialisté mají zajistit kontakt mezi bojujícími jednotkami, získávat tajné informace, mapovat terén, poskytovat zbraně a komunikační prostředky.

Americká armáda už provádí monitorovací lety a má za sebou dva nálety. Jeden z nich byl 19. února veden na tábor IS v Sabrátě a zemřelo při něm několik desítek lidí.

Do operace se zřejmě zapojí francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která už vyplula z Perského zálivu a míří do Středozemního moře, oficiálně ale kvůli společným manévrům s egyptským námořnictvem.

Že přípravy vrcholí, potvrdil z Libye i jeden z velitelů milicí Fadžr Libya. Podle něj už jsou britští vojáci v Misurátě a začali kontaktovat milicionáře. Velitel řekl, že kampaň, která má vytlačit bojovníky IS z Libye, začne již brzy.

Odhaduje se, že Islámský stát má v libyjském městě Syrta až pět tisíc bojovníků. Mezi nimi jsou stovky Tunisanů, Súdánců, Jemenců a také příznivců nigerijské skupiny Boko Haram. Prošli prý výcvikem a jsou připraveni útočit.

Itálie chce od OSN povolení zásahu 

„Je třeba jednat. Musíme se ale vyhnout omylům z minulosti, známe intervence vedené bez středně i dlouhodobého výhledu,“ řekl italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni. Itálie trvá na tom, že zásah musí povolit OSN na žádost uznávané libyjské vlády. „Musíme mít na místě jasného partnera,“ citovala agentura AFP zástupce amerického ministerstva obrany.

Vláda v Tripolisu prohlásila, že bude jakoukoli intervenci považovat za napadení. Vedení z Tobrúku zase chce, aby operace nebyla zahájena bez předchozí dohody. Italská ministryně obrany Pinottiová řekla, že je „absurdní a nemyslitelné“ mluvit o vojenské okupační intervenci a že se o ní ani neuvažuje.