Syrské úřady nijak nevysvětlily, co za zhroucením sítě stálo. Ve většině oblastí válkou zmítané země je elektřina dostupná jen dvě až čtyři hodiny denně, někde vůbec. K celostátnímu blackoutu ale došlo poprvé.
Od pátku 26. února platí v Sýrii příměří. Na mnoha místech se boje zklidnily, podle zmocněnce OSN Staffana de Mistury se ale na několika místech stále bojuje. Jde o provincie Hamá, Homs, Latákíja a Damašek.
De Mistura připustil, že situace v zemi je stále velmi nestabilní – úspěch příměří není zaručen, ale pokrok se zdá být zřejmý.
Jak uvedl de Misturův poradce Jan Egeland, který má na starosti koordinaci humanitární pomoci, pokrok se podařil i na tomto poli. Během posledních tří týdnů dovezlo do Sýrie na 236 kamionů humanitární pomoc 115 000 lidem. „Věříme, že přerušení bojů povede k tomu, že se nám podaří dostat pomoc k mnohem většímu množství lidí, ke stovkám tisíc osob, které žijí v těžko dostupných a obléhaných oblastech,“ řekl Egeland.
Londýn a Paříž vyzývají k ukončení útoků
Tento pátek chce britský premiér David Cameron telefonicky hovořit s prezidenty Francie a Ruska Francoisem Hollandem a Vladimirem Putinem a také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o udržení příměří. „Musíme sestavit jednotnou frontu a prezidentu Putinovi jasně říci, že příměří je třeba udržet a otevřít cestu ke skutečné politické změně,“ řekl mluvčí britského premiéra.
Francie a Británie vyzvaly syrskou vládu a jejího ruského spojence, aby okamžitě zastavily útoky na Západem podporované rebely. „Žádáme všechny strany, které se dopouštějí porušování lidských práv, včetně Ruska a syrského režimu, aby okamžitě ukončily útoky na umírněné opoziční skupiny,“ uvedly Paříž a Londýn ve svém společném prohlášení. Přestat by rovněž měly veškeré útoky proti civilistům a lékařskému personálu.
Příměří má umožnit obnovu mírových rozhovorů a také distribuci humanitární pomoci mezi potřebné Syřany. Mírové rozhovory pod patronátem OSN v Ženevě budou pokračovat 9. března. De Mistura počítá s tím, že někteří účastníci dorazí později.