V celé Sýrii vypadl elektrický proud. Úřady příčinu neznají

Na území celé Sýrie ve čtvrtek zkolabovala elektrická síť. Úřady začaly dodávky elektřiny postupně obnovovat, příčiny celostátního blackoutu jsou stále neznámé. Státní agentura SANA odvolávající se na ministerstvo energetiky potvrdila, že bez proudu byly všechny provincie. Do původního stavu by se měla elektrická síť dostat kolem půlnoci.

Syrské úřady nijak nevysvětlily, co za zhroucením sítě stálo. Ve většině oblastí válkou zmítané země je elektřina dostupná jen dvě až čtyři hodiny denně, někde vůbec. K celostátnímu blackoutu ale došlo poprvé.

Od pátku 26. února platí v Sýrii příměří. Na mnoha místech se boje zklidnily, podle zmocněnce OSN Staffana de Mistury se ale na několika místech stále bojuje. Jde o provincie Hamá, Homs, Latákíja a Damašek.

De Mistura připustil, že situace v zemi je stále velmi nestabilní – úspěch příměří není zaručen, ale pokrok se zdá být zřejmý.

Jak uvedl de Misturův poradce Jan Egeland, který má na starosti koordinaci humanitární pomoci, pokrok se podařil i na tomto poli. Během posledních tří týdnů dovezlo do Sýrie na 236 kamionů humanitární pomoc 115 000 lidem. „Věříme, že přerušení bojů povede k tomu, že se nám podaří dostat pomoc k mnohem většímu množství lidí, ke stovkám tisíc osob, které žijí v těžko dostupných a obléhaných oblastech,“ řekl Egeland.

Londýn a Paříž vyzývají k  ukončení útoků

Tento pátek chce britský premiér David Cameron telefonicky hovořit s prezidenty Francie a Ruska Francoisem Hollandem a Vladimirem Putinem a také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o udržení příměří. „Musíme sestavit jednotnou frontu a prezidentu Putinovi jasně říci, že příměří je třeba udržet a otevřít cestu ke skutečné politické změně,“ řekl mluvčí britského premiéra.

Francie a Británie vyzvaly syrskou vládu a jejího ruského spojence, aby okamžitě zastavily útoky na Západem podporované rebely. „Žádáme všechny strany, které se dopouštějí porušování lidských práv, včetně Ruska a syrského režimu, aby okamžitě ukončily útoky na umírněné opoziční skupiny,“ uvedly Paříž a Londýn ve svém společném prohlášení. Přestat by rovněž měly veškeré útoky proti civilistům a lékařskému personálu. 

Příměří má umožnit obnovu mírových rozhovorů a také distribuci humanitární pomoci mezi potřebné Syřany. Mírové rozhovory pod patronátem OSN v Ženevě budou pokračovat 9. března. De Mistura počítá s tím, že někteří účastníci dorazí později.