Clintonová vyhrála Jižní Karolínu s přehledem

S velkou převahou zvítězila Hillary Clintonová v sobotním nominačním souboji demokratů v Jižní Karolíně nad svým soupeřem Berniem Sandersem. Bývalá americká ministryně zahraničí byla sice favoritkou, její vítězství však bylo podle komentářů překvapivě drtivé. Průzkumy před hlasováním dávaly Clintonové náskok o asi 20 procentních bodů, po sečtení téměř všech hlasů ale vyhrála nad Sandersem o téměř 50 procentních bodů. Podle agentury AFP nyní Clintonová porazila Sanderse poměrem asi 74 ku 26 procentům hlasů.

Hillary Clintonová vyhrála v Jižní Karolíně
Zdroj: ČTK/AP Autor: David Goldman

V Jižní Karolíně, státě s významným zastoupením černošských voličů, rozhodlo podle amerických médií to, že za političkou zde stojí většina Afroameričanů. Podle agentury AP jich v sobotu volilo Clintonovou 90 procent.

Sanders již krátce po oznámení předběžných výsledků Clintonové poblahopřál k vítězství. Zdůraznil ale, že kampaň teprve začíná. Prohlásil, že nedávno dosáhl „rozhodujícího vítězství“ v New Hampshire, jak se to nyní podařilo Clintonové v Jižní Karolíně. Zdůraznil, že hodlá v kampani pokračovat a že se zaměřuje na superúterý.

V Jižní Karolíně se jednalo o poslední demokratické primárky před nadcházejícím klíčovým superúterým, kdy se stranický výběr kandidátů pro prezidentské volby uskuteční v 11 amerických státech najednou.

Průzkumy dávají i v nadcházejícím klíčovém klání větší šance Clintonové, jejíž náskok se podle webu CNN po úterý nejspíš dále zvýší. „Dveře se pro Bernieho Sanderse rychle zavírají,“ domnívá se demokratický politický stratég Chris Kofinis.

Video Zprávy
video

Clintonová opět zvítězila nad Sandersem

Clintonová opět zvítězila nad Sandersem

Klvaňa: Vítězství Clintonové je ekvivalentem zadupání do země

 

Clintonová má nyní 544 delegátů, Sanders pouze 85

V Jižní Karolíně se jedná o Clintonové třetí vítězství ze čtyř prvních nominačních soubojů demokratů v různých státech. Upevnila tak podle komentářů výrazně roli favoritky k zastupování Demokratické strany v prezidentských volbách 8. listopadu.

V Jižní Karolíně se volilo poměrným systémem: 53 jihokarolínských delegátů si tedy oba demokratičtí uchazeči o prezidentskou nominaci rozdělují podle procenta získaných hlasů. Podle AP jich Clintonová získala 39, Sanders jen 14.

Celkem má tak v dosavadním nominačním souboji Clintonová 544 delegátů a Sanders 85. K získání demokratické kandidatury na prezidentský úřad je třeba nejméně 2383 delegátů. V úterý se bude soupeřit o 595 delegátů.