„Putine, pomoz nám!“ žádali příznivci německých populistů

Populistická strana Alternativa pro Německo (AfD), které se daří využíváním obav Němců z nynější migrační krize rozšiřovat řady svých stoupenců, už myslí na to, že se stane vládní stranou. Zaznělo to během mítinku AfD v durynské metropoli Erfurtu. Demonstranti se dovolávali i pomoci Kremlu.

Demonstrace přívrženců AfD v Erfurtu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jens Meyer

„Musíme se chtít stát národní stranou,“ prohlásil předseda durynské organizace strany Björn Höcke, který už vidí z AfD „kancléřskou stranu“.

Alternativa pro Německo se v příštích parlamentních volbách nesmí spokojit s deseti nebo dvaceti procenty hlasů, prohlašoval před zhruba dvěma tisícovkami stoupenců.

Účastníci demonstrace nesli transparenty, které hanily politiky zavedených stran jako „zrádce lidu“. Jeden z demonstrantů na svou ceduli napsal „Putine, pomoz nám“. „My jsme lid“ a „Merkelová musí pryč“ skandoval také dav.

Akci AfD provázel protestní pochod několika stovek odpůrců této strany, kteří akci svých rivalům narušovali sborovým pískáním. Mezi oběma tábory nedošlo ke střetům jen díky policistům a rozestavěným zábranám.

Ve čtvrtek bude Spolkový sněm hlasovat o druhém balíčku zákonů zpřísňujících německou azylovou politiku. Tu kritizovala ve své zprávě organizace Amnesty International. „Spolková vláda ztrácí ze zřetele lidská práva,“ stojí ve zprávě. Počáteční otevřenost prý zmizela a místo toho Berlín „sází na tvrdost a izolaci“.