Soumrak Guantánama: O zbylé vězně se podělí káznice v USA i zahraničí

Bílý dům zveřejnil plány na zavření kontroverzní věznice v kubánském Guantánamu. Ministerstvo spravedlnosti hodlá zbývajících 91 vězňů rozmístit do věznic v USA nebo v zemích jejich původu. Zavření Guantánama bylo jedním z prvních cílů Baracka Obamy v prezidentském úřadu - při schvalování se ale očekává silný odpor většinově republikánského Kongresu. Provoz věznice vyjde ročně zhruba na 445 milionů dolarů.

Právě velké výdaje na provoz jsou jedním z nejčastějších Obamových argumentů – vedle kritizovaných výslechových metod a podmínek věznice. Náklady na převoz a umístění zbylých vězňů a uzavření trestnice se odhadují na 290 až 475 milionů dolarů (7,3 až 11,9 miliardy dolarů).

Umístění zbylých vězňů v USA navzdory těmto výdajům ušetří Američanům až 85 milionů dolarů v porovnání s tím, kolik by stálo jejich držení na kubánské základně.

/*json*/{"map":{"lat":19.90253752750109,"lng":-75.10160388374332,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Obama uzavření věznice na americké základně na Kubě plánuje dlouhodobě, už při svém nástupu do funkce ji sliboval zavřít do ledna 2010. Republikánská většina v obou komorách Kongresu se však staví zásadně proti tomu, a to i za pomoci zákonných překážek bránících přepravě vězňů do jiných zařízení v USA či v cizině.

Věznice na východě Kuby byla zřízena před 14 lety. Určena byla zejména pro podezřelé z účasti na teroristických útocích na USA ze září 2001.