Centrem Berlína zněly z červených sluchátek odposlechy Stasi

Obyvatelé a návštěvníci Berlína mohli přímo v ulicích slyšet původní odposlechy, které tam pořídila tajná služba bývalého východního Německa - Stasi. Některé nahrávky byly zveřejněny vůbec poprvé. Instalace se podle autorů do metropole vrátí zřejmě v létě.

Každý, kdo vzal do ruky červené sluchátko, ocitl se v kůži pracovníka německé státní bezpečnosti. Sluchátka visela z nejstarší zachovalé části berlínské zdi. Pozorovací věž z roku 1966 je po padesáti letech památník a oblíbený turistický cíl. Před půlstoletím stála na kraji území nikoho, teď je ukrytá v centru metropole.

Odposlechy Stasi z 80. let jsou memento doby a teď posloužily jako umělecká instalace. Tajná služba odposlechy nasazovala ve velkém, i když tehdy měla telefon ve východním Německu jen každá pátá rodina. V archivu tak skončily banální hovory, ale i udávání, stížnosti nebo poslední telefonáty před cestou na západ.  

Video Události
video

V Berlíně mohou lidé přímo v ulicích slyšet původní odposlechy Stasi

Čas na využívání odposlechů nic nezměnil. Mobilní telefon navíc nyní mají skoro všichni. Autoři instalace se proto zároveň ptají, co se stane s naší digitální stopou, kterou po sobě vědomě nebo nevědomě zanecháváme. „Používáme denně telefony, ale ve skutečnosti nevíme, kdo čte naše sms nebo e-maily,“ poznamenala spoluautorka projektu Stefanie Kinská.