Europol: Na 10 tisíc zmizelých dětských uprchlíků mají zálusk gangy

Během migrační krize, která loni zasáhla Evropu, se ztratilo odhadem 10 tisíc dětských uprchlíků. Informoval o tom Europol, který varuje, že řady nezletilých se už zřejmě zmocnily zločinecké gangy, aby je využily k prostituci a otrocké práci.

Šéf štábu Europolu Brian Donald upozorňuje, že se po registraci vytratily tisíce nezletilých bez doprovodu, kteří jsou velmi zranitelní. Podle Donalda zmizelo jen v Itálii na pět tisíc dětí, ve Švédsku zhruba tisícovka. Na uprchlíky přitom cílí zločinecké gangy.

„Mluvíme tu asi o deseti tisících dětí. Ne všechny zneužívají kriminálníci, někteří možná skončily u rodiny. My prostě nevíme, kde jsou, co dělají a s kým jsou,“ podotkl Donald.

Velké množství dětí bez doprovodu se ukázalo být jedním z největších problémů současné uprchlické krize, píše Guardian. Podle organizace Save the Children vstoupilo loni na půdu starého kontinentu asi 26 tisíc nezletilých bez doprovodu.

Podle Europolu tvořili 27 procent ze zhruba milionu uprchlíků právě nezletilí. „Ať už se registrovaly nebo ne, jde tu o 270 tisíc dětí,“ poznamenal Donald.

Ve Velké Británii se loni zdvojnásobil počet dětí, které zmizely velmi brzy po příchodu do země. „Nezletilé osoby bez doprovodu z oblastí konfliktů jsou zdaleka nejzranitelnější část populace, ať už byly poslány do Evropy předem, aby sem pak dostaly rodinu, nebo utekly s rodinnými příslušníky,“ konstatovala Mariyana Berketová z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Europol má prý důkazy o tom, že některé děti bez doprovodu byly v Evropě pohlavně zneužívány. Několik lidí bylo v této souvislosti zadrženo v Maďarsku a Německu. Během posledního roku a půl se podle Donalda vytvořila celoevropská zločinecká struktura, která cílí na uprchlíky.

Policie také zjistila, že se často prolínají skupiny pašeráků lidí s gangy, které využívají migranty jako otroky a také na sexuální služby. „Ti, kteří se aktivně podíleli na pašování lidí, se nyní objevují v našich databázích v souvislosti s převaděčstvím,“ řekl Donald.

Vyzval proto veřejnost, aby si této problematiky více všímala: pohřešované děti podle Donalda nejspíš nepřežívají někde v lesích, ale ve svých komunitách, kde by také mohlo docházet k jejich zneužívání.

Chaos na řecké hranici

Evropa si s běženci stále neví rady. Minulý rok schválila povinné kvóty na přerozdělení uprchlíků z Řecka a Itálie, místo desetitisíců lidí bylo ale přerozděleno jen pár stovek běženců. Zatím nefungují ani takzvané hotspoty, kde se mají uprchlíci registrovat. V Řecku místo pěti funguje jeden – Atény ale slibují, že od března budou tato centra plně funkční.

Brusel nedávno kritizoval Řecko za to, že nedostatečně chrání hranice Schengenu. V této souvislosti se už nějakou dobu hovoří o tom, že by Řecko mohlo být nakonec ze Schengenu i vyloučeno. Atény se brání a tvrdí, že by měla EU víc pomáhat. Obviňuje také Turky, že migranty neberou zpátky.