Nejsme Írán - o jaderném programu s nikým jednat nebudeme, hlásí KLDR

Pchjongjang - Severní Korea nehodlá diskutovat se Spojenými státy ani jinými mocnostmi o svém jaderném programu a nenechá si diktovat, co je dobré a co ne. Pchjongjang tak reagoval na jadernou dohodu, kterou mocnosti uzavřely s Íránem. Severokorejský komunistický režim právě kvůli svému jadernému programu čelí rozsáhlým sankcím ze strany USA, EU a OSN.

USA a dalších pět světových mocností uzavřely minulý týden historickou dohodu s Íránem, která blokuje přístup Teheránu k vývoji jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních sankcí ochromujících íránskou ekonomiku. Rada bezpečnosti OSN v pondělí jednomyslně dohodu schválila a přijala rezoluci, která rušení sankcí umožní. Poslední slovo pro jejich uvolnění má Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má zajistit dohled nad plněním dohody.

Severokorejský nukleární program je „zásadním odstrašujícím prostředkem“ namířeným proti zahraniční politice Spojených států, které považují KLDR za nepřátelskou zemi, konstatovalo severokorejské ministerstvo zahraničí. „Je nelogické srovnávat naši situaci s dohodou o íránském jaderném programu, protože my jsme nepřetržitě vystaveni provokativnímu nepřátelství americké armády, včetně masivních vojenských cvičení nedaleko našeho území a mohutné jaderné hrozby,“ píše se v prohlášení, které zveřejnila severokorejská média. „Nemáme ani v nejmenším zájem vést dialog o jednostranném zmrazení našeho jaderného programu nebo o tom, že bychom se vzdali našich atomových zbraní - a už vůbec ne se Spojenými státy,“ dodává se v prohlášení. „Jsme jednoznačně jaderná mocnost a jaderné mocnosti mají své vlastní zájmy.“

Přijďte se kouknout na naši biotechnologickou továrnu, zve KLDR americkou vládu a Kongres

Severní Korea před několika dny pozvala vládu amerického prezidenta Baracka Obamy a Kongres k návštěvě biotechnologické továrny v Pchjongjangu, aby se na vlastní oči přesvědčili, že se tu nevyrábějí smrtící biologické zbraně včetně sněti slezinné - antraxu. Kim Čong-unův režim tak reagoval na zprávu americké nezávislé zbrojní expertky Melissy Hanhamové z Montereyského ústavu pro mezinárodní studie, podle níž pchjongjangský biotechnologický institut slouží jako „továrna k výrobě dávek antraxu v množství použitelném pro armádu“.

„Tisíc párů uší se nevyrovná dvěma očím,“ citovaly severokorejské sdělovací prostředky mluvčího národní obranné komise KLDR. „Přijeďte sem - hned a se všemi 535 členy Sněmovny reprezentantů a Senátu, stejně jako se svými pitomými ministry a jejich náměstky, kteří mohou ochraptět, jak ječí po nových sankcích.“

Hanhamová ke svému závěru dospěla po prostudování fotografií pořízených při nedávné návštěvě Kim Čong-una v institutu. „Zařízení na výrobu biologických zbraní je velmi těžké odhalit a sledovat, právě kvůli jejich dvojímu účelu,“ dodala. „Vzhledem ke známé severokorejské historii výroby biologických zbraní je těžké vyhnout se závěru, že tento ústav má sloužit k výrobě antraxu. A pokud k němu toto zařízení není využíváno nyní, může tomu tak být už v blízké budoucnosti.“

28 minut
KLDR o omezení jaderného programu jednat nebude
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 5 hhodinami

USA uvalí na zboží z EU třicetiprocentní clo, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy od 1. srpna uvalí na zboží z Evropské unie plošná cla ve výši třicet procent, uvedla agentura Reuters. Vyplývá to z dopisu, který šéf Bílého domu adresoval předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a zveřejnil ho na své sociální síti Truth Social.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Neuschwanstein a megality v Carnacu přibyly na seznam UNESCO

Známý německý zámek Neuschwanstein a tři další sídla bavorského krále Ludvíka II., stejně jako megalitické řady v Carnacu na západě Francie, byly zapsány na seznam kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO.
před 7 hhodinami

Rusové zabíjeli v Černovicích na západě Ukrajiny, mrtvé hlásí i východ země

Rusko podniklo další masivní dronový a raketový útok na Ukrajinu, již třetí noc po sobě. Cílem se stala města po celé zemi včetně západu. Několik mrtvých a přes dvacet zraněných je v Černovicích na západě země, zranění jsou taktéž i v západoukrajinském Lvově či v Charkově na východě. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zaútočilo Rusko téměř šesti sty drony a 26 raketami. Další mrtvé hlásí východ Ukrajiny po ruském ostřelování i vzdušných útocích během dne.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 11 hhodinami

Europoslanci v Událostech, komentářích debatovali o síle EK po hlasování o nedůvěře

Evropská komise tento týden ustála hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu. O významu hlasování i přínosu pro šéfku EK Ursulu von der Leyenovou v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem diskutovali europoslanci Filip Turek (za Přísahu a Motoristy), Veronika Vrecionová (ODS), Danuše Nerudová (STAN), Kateřina Konečná (KSČM), Ivan David (SPD), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek. Dostali se také k zelené politice nebo očekávanému americkému dopisu se sazbou cel pro EU.
před 11 hhodinami

Trump v Texasu ocenil reakci na povodně. Čelil ale kritice

Americký prezident Donald Trump při návštěvě texaského regionu Hill Country postiženého bleskovými povodněmi obhajoval reakci státu a federální vlády. Trump ocenil práci guvernéra Texasu Grega Abbotta a ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemové. Zároveň ale čelil kritice, zda varování obyvatel nepřišlo příliš pozdě, což Trump odmítl a reagoval na otázky novinářů rozhořčeně, napsala agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Fico chce do úterý dohodu s EU ohledně ruského plynu, jinak bude dál blokovat sankce

Slovensko chce do úterý dohodu s Evropskou unií ohledně požadavků Bratislavy k plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do EU. Pokud Slovensko dostane minimální záruky v této záležitosti, EU bude moci přistoupit k hlasování o novém balíku protiruských sankcí. Vyplývá to z prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (Smer).
před 13 hhodinami
Načítání...