Řada myšlenek komunismu se Putinovi prý „dodnes líbí“

O svém vztahu k zakladateli sovětského státu Vladimiru Uljanovovi-Leninovi a o své dřívější příslušnosti k sovětské komunistické straně pohovořil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s občany v jihoruském Stavropolu. Prohlásil, že svou starou stranickou legitimaci nezničil a komunistické a socialistické myšlenky se mu i dnes velmi líbí.

Putin minulý týden rozbouřil ruské veřejné mínění tvrdým odsudkem na Leninovu adresu, když prohlásil, že bolševický revolucionář „položil atomovou bombu pod budovu, která se nazývá Rusko, a ta se potom rozpadla“. Dnes se šéf Kremlu k tomuto výroku vrátil s vysvětlením, že Lenin při budování sovětského státu jeho rozpad svými omyly umožnil.

Lenin o uspořádání státu podle Putina vedl diskuse s pozdějším diktátorem Josifem Stalinem, jehož návrhy ale odmítl. Země pak byla vybudována tak, že jednotlivým částem dávala možnost legálního odchodu z federace. „Právě toto právo je tou načasovanou bombou, která pak vedla k rozpadu našeho státu,“ řekl Putin s narážkou na vývoj z počátku 90. let, kdy sovětské společenství opustily jeho klíčové státy a země se rozpadla.

Prokomunističtí Moskvané v den výročí Leninovy smrti
Zdroj: ČTK/TASS

Putin při této příležitosti podle agentury TASS připomněl, že byl dlouhá léta nejen členem komunistické strany, ale i zaměstnancem „ozbrojeného oddílu strany“ KGB, tedy obávané sovětské kontrarozvědky. Členem strany prý nebyl z nutnosti. „Nemůžu ale říct, že bych byl ideovým komunistou. Přesto jsem k tomu přistupoval velmi odpovědně,“ prohlásil.

Stranickým funkcionářem prý nebyl, jen řadovým členem. „Na rozdíl od mnoha funkcionářů jsem stranickou legitimaci nevyhodil ani nespálil, mám ji pořád. Komunistické a socialistické myšlenky se mně líbily, velmi se mi líbí dodnes,“ svěřil se prezident.

Sovětský Kodex budovatele komunismu, schválený komunistickou stranou počátkem 60. let minulého století jako soubor morálních zásad „nového člověka“, prý ruskému prezidentovi velmi připomíná svým myšlenkovým obsahem Bibli.