Gauck: Proč solidaritu neprojevují země, které se jí samy dočkaly?

Nedostatek evropské solidarity v nynější migrační krizi kritizoval ve švýcarském Davosu německý prezident Joachim Gauck. Nespokojenost dal najevo především nad přístupem bývalých komunistických zemí. Migranti jsou také prioritou nizozemského předsednictví EU, jak oznámil ve Štrasburku ministerský předseda Mark Rutte.

Podle Gaucka je pochopitelná obava středoevropských států ze změn a jejich velká starost o zachování národní identity. „Ale jen stěží mohu pochopit, když solidaritu s pronásledovanými odmítají právě země, jejichž politicky pronásledovaní občané se sami solidarity dočkali,“ řekl prezident. Připomněl tak období, kdy ze zemí komunistického bloku, včetně bývalého Československa, utíkali na Západ lidé nesouhlasící s tamním režimem.

„Opravdu chceme, aby velké historické dílo – Evropa míru a prosperity – ztroskotalo na problému kolem uprchlíků? Nikdo, skutečně nikdo to nemůže chtít,“ zdůraznil německý prezident. Vyslovil se také proti zavedení hraničních kontrol uvnitř Evropy. Upozornil, že ztráta svobody pohybu by nebyla dobrým řešením. „Nemělo by se nám podařit něco skutečně lepšího?“ poznamenal.

Uprchlická krize prioritou nizozemského předsednictví EU

Jako prioritu svého předsednictví Evropské unie vnímá uprchlickou krizi i Nizozemsko. Jak v Evropském parlamentu ve Štrasburku prohlásil nizozemský premiér Mark Rutte, současný vývoj krize je neudržitelný, v nadcházejících šesti až osmi týdnech proto musí nastat prudký pokles počtu příchozích běženců.

Mark Rutte při projevu v europarlamentu
Zdroj: Vincent Kessler/Reuters

„Je zřejmé, že Nizozemsko přejímá předsednictví v obtížné době. Jsme svědky uprchlické krize, situace na východní hranici je znepokojivá, vztahy s Ruskem jsou napjaté a teroristické útoky v Paříži ukázaly, že život v míru nemůžeme brát samozřejmě,“ řekl Rutte. K řešením uprchlické krize jsou podle něj nezbytné fungující hotspoty na vnějších hranicích Unie. EU se na jejich vzniku dohodla již loni v červnu, jejich budování je ale pomalé.

Rutte prohlásil, že Evropané jsou otráveni postupem Bruselu a unijních institucí, neboť ty nejsou schopné zajistit konkrétní výsledky. A právě na konkrétní výsledky se chce Nizozemsko zaměřit. Rutte se v této souvislosti zmínil o problému nezaměstnanosti, kdy každý desátý Evropan je bez práce a kdy je pro mladé lidi obtížné vstoupit na trh práce. Nizozemsko chce také podporovat inovační projekty a posílit stabilitu eurozóny.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker program nizozemské vlády ocenil. Řekl, že se přesně shoduje s požadavky Evropské komise a také s tím, na čem se členské státy dohodly. K otázce uprchlické krize řekl, že její řešení je nezbytné, neboť se kvůli ní hroutí schengenský systém volného pohybu. O krizi Schengenu hovořil v uplynulých měsících opakovaně.

„Schengen je ohrožený, zavíráme jednu (vnitřní) hranici za druhou,“ řekl Juncker s tím, že až budou zavřené všechny hranice, přestane fungovat společný vnitřní trh. Pak se podle něj objeví otázky, k čemu je vůbec Evropě společná měna, když nemá jednotný trh a zónu volného pohybu.

Juncker navrhl prodloužit únorový summit

Juncker rovněž navrhl prodloužit únorový summit Evropské unie, aby byl dostatek času na hledání řešení uprchlické krize. „Nemůžeme uspět v otázce Británie, a přitom se nevěnovat uprchlické krizi,“ poznamenal na tiskové konferenci ve Štrasburku.

Unijní summit je svolán do Bruselu na 18. a 19. února. Očekává se, že hlavním tématem diskuzí předsedů vlád a prezidentů zemí EU bude žádost Británie o změnu vztahu mezi ostrovním královstvím a evropským blokem. Juncker chce požádat o mimořádný půlden, aby se problematika běženců mohla probrat do náležité hloubky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 6 mminutami

Izraelskou vládu opouští další strana

Izraelská ultraortodoxní strana Šas se rozhodla odejít z vlády premiéra Benjamina Netanjahua, píše agentura Reuters. Podle ní však v parlamentní koalici zůstává, kabinet si tak ve 120členném Knesetu drží nejtěsnější většinu. V úterý opuštění vlády oznámila ultraortodoxní strana Jednotný judaismus tóry, která se ovšem stáhla i z koalice. Důvodem jsou pro obě uskupení dlouhodobé spory o výjimkách z branné povinnosti pro ultraortodoxní studenty židovských škol.
19:06Aktualizovánopřed 39 mminutami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
před 45 mminutami

EK navrhla rozpočet dva biliony eur na období let 2028 až 2034

Evropská komise navrhla rozpočet na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur (49,21 bilionu korun), uvedl eurokomisař pro rozpočet Piotr Serafin. Finanční plán klade důraz na hospodářskou konkurenceschopnost a obranu, zároveň usiluje o reformu pravidel týkajících se dotací pro zemědělství a hospodářský rozvoj. V následujících měsících začne jedno z nejsložitějších vyjednávání, ke kterému v Bruselu dochází.
16:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Kubě přibývá žebráků. Jde jen o přestrojení, tvrdila ministryně

Kubánská ekonomika se dál propadá a přibývá chudých a lidí bez domova. Vlnu kritiky proto vyvolalo prohlášení tamní ministryně práce Marty Eleny Feitó Cabrerové, že na ostrově nejsou žebráci. Podle ní jsou to jen lidé, kteří se za žebráky převlékají a vydávají. „Tito lidé nehledají mezi odpadky jídlo. Ve skutečnosti sbírají suroviny a nelegálně vydělávají v oblasti recyklace materiálů,“ prohlásila. Proti výrokům se poté ohradil i kubánský prezident Miguel Díaz-Canel a politička podala rezignaci.
před 1 hhodinou

Slovensko dál blokuje osmnáctý balík sankcí proti Rusku

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při středečním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude žádat odklad hlasování, řekl premiér Robert Fico (Smer).
18:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europol a Eurojust oznámily, že rozbily proruskou hackerskou skupinu

Evropské agentury Europol a Eurojust rozbily v rámci takzvané operace Eastwood proruskou hackerskou skupinu s názvem NoName057(16), která je podle nich zodpovědná za četné útoky proti Ukrajině a jejím spojencům, uvedl Europol. Hlavní strůjci hackerských útoků podle těchto agentur sídlí v Rusku. Na operaci se podílely i české úřady.
17:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael udeřil na ministerstvo obrany v Damašku

Izraelská armáda oznámila, že zaútočila na ministerstvo obrany v syrském hlavním městě Damašku. Podle zdrojů agentury Reuters udeřila v rámci odvety za útoky na drúzy, bezpečnostní síly uvádějí mrtvé a zraněné. Svědek agentury uvedl, že izraelský letecký úder zasáhl také oblast u syrského prezidentského paláce. Na jihu Sýrie se navzdory vyhlášenému příměří znovu bojuje. Jeruzalém chce pokračovat v úderech, dokud vláda nestáhne z oblasti své síly. Syrské ministerstvo vnitra později podle AFP uvedlo, že s drúzy bylo dosaženo nového příměří.
10:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...