Merkelová: Schengenu se nevzdáme, počty běženců ale snížit musíme

Německo chce výrazně snížit počet běženců a zároveň zachovat volný pohyb osob v Evropské unii, neboť ten je jedním z motorů hospodářského růstu. Na výroční konferenci poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. Předseda CSU a bavorský premiér Horst Seehofer předtím vyzval ke změně německé imigrační politiky a zopakoval svůj požadavek, aby země stanovila horní hranici počtu přijímaných uprchlíků.

„Je pro mě velmi důležité, abychom dosáhli znatelného snížení počtu běženců tím, že se na jedné straně zasadíme o potlačení příčin útěku, na druhé straně ale využijeme i národní opatření jako je lepší vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich zemí původu. A zároveň musíme udržet volný pohyb osob v Evropské unii, který je jedním z motorů hospodářské prosperity a žádná země na něj není tak odkázaná jako Německo,“ řekla Merkelová při příjezdu do alpského letoviska Wildbad Kreuth, kde se konference CSU koná.

V Německu se loni registroval rekordní počet běženců, tedy skoro 1,1 milionu. S příchodem nového roku je nicméně příliv menší než v předchozích měsících. Hlavní podíl na tom má zřejmě chladné počasí, které ale nebude trvat věčně. Německá vláda sama přiznává, že na základě prosincového vývoje ještě nemůže mluvit o udržitelném a trvalém řešení. Na spolkové úrovni se viditelně projevilo jen odmítání azylu lidem z takzvaných bezpečných zemí na Balkáně.

Video Události
video

Limity uprchlické vlny v Německu

Sama Merkelová přiznala, že není v německých silách přijímat každý rok tolik lidí jako loni. Místo stanovení limitu na počet běženců ale sází na ochranu vnějších hranic Evropské unie. Startují sice pilotní projekty rychlejšího azylového řízení, které na druhé straně ale brzdí vláda. Končí třeba paušální posuzování určitých skupin migrantů, úředníci navíc musí všechny žádosti řešit jednotlivě.

Merkelová tento týden požadavek na stanovení horní hranice pro počet uprchlíků přijímaných v Německu odmítla. Podle ní by takové nařízení bylo protizákonné.