Ozbrojenci napadli indickou základnu, střílí se už druhým dnem

Na indické letecké základně v okrese Pathánkót se už druhým dnem ozývá střelba a výbuchy. Při útoku neznámých ozbrojenců zahynulo sedm vojáků a čtyři útočníci. Útok může podle agentur souviset s nedávným setkáním indického a pákistánského premiéra. Naréndra Módí je po 11 letech prvním předsedou indické vlády, který Pákistán navštívil.

Napadená základna se nachází jen 50 kilometrů do pákistánské hranice. Ozbrojenci se dostali před svítáním do obytné části areálu v ukradeném policejním autě a začali okamžitě bez výběru cílů střílet. Na sobě měli vojenské uniformy.

Následovala patnáctihodinová bitva, do níž se zapojila i helikoptéra. Armáda pak oznámila, že operace skončila. Podle nejnovějších zpráv byl ale v neděli slyšet nejméně jeden výbuch a střelba. Místní média hovoří o mrtvém vojákovi, který měl zemřít při zneškodňování výbušniny.

Vojáci údajně hledají dva útočníky, kteří jsou na svobodě. „Myslíme si, že jeden nebo dva teroristé jsou stále na základně a střílejí. Snažíme se je dopadnout,“ sdělil policejní velitel státu Paňdžáb.

Indičtí představitelé už v sobotu děkovali vojákům za zvládnutí situace. Premiér Naréndra Módí je ocenil za to, že neumožnili uspět „nepřátelům humanity“, kteří na základnu zaútočili. 

Agentury dávají útok do možné souvislosti s návštěvou premiéra Módího. Ten přiletěl v prosinci nečekaně do Pákistánu, kde se setkal se svým protějškem Navázem Šarífem. Útok už odsoudily USA i pákistánské ministerstvo zahraničí.

Stáli za útokem kašmírští radikálové?

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, podezření ale padá na kašmírské radikály působící v Pákistánu. Indičtí představitelé zmiňují islamisty ze skupiny Džaiš-e-Muhammad, které prý podporuje Pákistán, Islámábád to ale odmítá.

V červenci zemřelo sedm lidí při podobném útoku ozbrojenců na policejní stanici v okrese Gurdaspur. Boj s policií tenkrát trval dvanáct hodin a zemřeli při něm tři útočníci.

Území Kašmíru, které je rozděleno mezi Indii a Pákistán, je dlouhodobým zdrojem napětí mezi oběma zeměmi. Dvě ze tří válek, které Indie a Pákistán svedly od získání nezávislosti na Británii v roce 1947, byly právě kvůli Kašmíru. Pathánkót leží na silnici spojující indickou část této sporné oblasti se zbytkem Indie.

/*json*/{"map":{"lat":32.26943768238909,"lng":75.65185550000001,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":32.33820027152775,"lng":75.640869140625,"type":"1","description":"Pathankot"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/