Papež: Je načase skoncovat s falešnou neutralitou vůči válkám a bídě

Nastal čas, kdy bychom měli překonat svou lhostejnost a „falešnou neutralitu“ vůči nespravedlnosti, pronásledování, válkám a bídě, které postihují mnoho lidí na světě – takové bylo první poselství papeže Františka v novém roce. Lidé se diví, jak je možné, že arogance mocných nadále ponižuje slabé a vytlačuje je na okraj světa, uvedl papež během mše za mír v bazilice svatého Petra.

Papež se ve své řeči rovněž pozastavil na tím, jak dlouho bude lidské zlo zasívat násilí a nenávist. Upozornil, že muži, ženy i děti riskují své životy, aby uprchli před válkou, hladem a pronásledováním.

František vyzval věřící, aby překonali lhostejnost i falešnou neutralitu, která jim brání sdílet osud trpících, aby zastavili „gejzír bídy“ a aby vytvořili spravedlivější svět, ve kterém by si lidé byli více bratry a aby se každý mohl těšit z míru a harmonie.

Kontroly jako na letišti

Agentura Reuters upozornila na přísná bezpečnostní opatření, která mši doprovázela. Policisté prohledávali tašky lidem už daleko před Svatopetrským náměstím a asi deset tisíc osob muselo podstoupit podobnou bezpečnostní kontrolu jako při odbavování na letišti.

Papežovo novoroční poselství v bazilice svatého Petra
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Papež již ve čtvrtek nabádal média, aby dávala větší prostor pozitivním a inspirujícím příběhům, které by vyvažovaly dosavadní převahu zla, násilí a nenávisti ve světě. Devětasedmdesátiletý argentinský prelát, který stanul v čele katolické církve v roce 2013, rovněž odsoudil „neuhasitelnou touhu po moci a bezdůvodné násilí“, které poznamenaly rok 2015.