Malá bezpilotní letadla prožívají ve Spojených státech boom. Nejen vánoční

Hitem letošních svátků se ve Spojených státech stala malá bezpilotní letadla. Až jeden milion Američanů je najde pod stromečkem. Začíná se tak roztáčet byznys, který by mohl dosáhnout desítek miliard dolarů.

Video Události
video

Velký zájem o bezpilotní letadla v USA

V tomto perspektivním podnikání o sobě zatím dává hodně slyšet největší internetový obchod na světě, americký Amazon. V propagačním videu, do kterého zapojil i někdejšího moderátora automobilového pořadu Top Gear Jeremy Clarksona, ukazuje, jak by měla inovace fungovat. Přiletí dron s objednaným balíčkem, přiblíží se k zemi, vypustí balíček na dvorek a zase se vznese do výšky.

Praxe však možná bude trochu odlišná, naznačuje zpravodaj České televize v USA Martin Řezníček. „Stroje by měly balíčky dodávat na dvůr, ale ten bývá v Americe - hlavně ve městech - plný drátů, stromů, hrají si tu děti, všude se povalují hračky, jezdí tu auta. A tak pravděpodobnější jsou zatím komerční dodávky například na střechy firem," domnívá se Řezníček.

První licence pro komerční provoz budou v polovině roku 2016

V souvislosti s nástupem nového oboru se dává do pohybu také úřední mašinérie. Od 21. prosince již platí povinnost registrovat přes internet jakýkoliv stroj, který váží více než čtvrt kila. Vláda si od tohoto kroku slibuje větší zodpovědnost lidí při používání těchto strojů. První licence pro jejich komerční provoz pak udělí americká administrativa v polovině příštího roku.

Znalosti o bezpilotních letadlech je nyní už možno získávat také na univerzitě. Vládní úřady i velké korporace zároveň zřizují zvláštní oddělení pro tyto stroje.

„Když se podíváte na trend růstu vojenských dronů, které tady už nějakou dobu jsou, a civilní nebo komerční bezpilotní letouny, tak jsme na začátku tsunami“.

Fred Bivetto

děkan Univerzity pro bezpilotní stroje UVU

Nasazení civilních dronů může změnit například i televizní vysílání. V provozu je již první satelitní vůz pro přenos signálů z těchto letadel. Využívat ho budou nejen novináři, ale třeba i policie, vojáci nebo hasiči.

Až se začnou malé letouny využívat k podnikání, může obchod s nimi dosáhnout desítek miliard dolarů. Objemem by tak zastínily i vojenské drony, které mezi bezpilotními stroji zatím na nebi vládnou.