Sacharovova cena může urychlit Badávího propuštění, věří blogerova manželka

Manželka Raífa Badávího si myslí, že Sacharovova cena může urychlit propuštění saúdskoarabského blogera z vězení. „Bude to pro něj obrovskou morální vzpruhou a věřím, že bude mít pozitivní dopad i na posuzování jeho případu v Saúdské Arábii,“ uvedla Ensaf Haidarová v rozhovoru pro ČT. Zároveň vyzvala svět, aby vyvíjel větší tlak na saúdskou vládu.

Ensaf Haidarová, manželka blogera Raífa Badávího
Zdroj: ČT24

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení udělil Badávímu letos v říjnu Evropský parlament.
Raíf Badáví založil skupinu na ochranu lidských práv a internetové diskusní fórum o lidských právech a svobodě, byl v roce 2014 odsouzen k deseti letům vězení, pokutě ve výši jednoho milionu rialů (asi šest milionů korun) a tisíci ranám bičem.

Badáví jen chtěl, aby Saúdové žili svobodně, říká Haidarová

Provinit se měl zveřejněním příspěvků, ve kterých kritizoval vládní představitele. Ti Badávího výroky na internetu považují nejen za osobně dehonestující, ale označili je rovnou za urážky islámu. „Všechno, co Raíf psal, směřovalo k tomu, aby se u nás žilo svobodně a pokojně. Myslel a psal jinak než ostatní. Co napsal, bylo už vydáno knižně, aby se každý mohl dozvědět, za jaké myšlenky ho v naší zemi odsoudili,“ konstatovala Haidarová.

Blogerova manželka věří, že bude propuštěn dříve než za deset let. „Myslím, že jakékoli ocenění jeho práce kdekoli ve světě přispěje k tomu, že bude zase svobodný,“ řekla ČT Haidarová.

Video Události, komentáře
video

Manželka blogera Badávího: Nikdo nečekal tak strašný trest

Tvrdý trest vyvolal protesty po celém světě

Saúdská Arábie byla za barbarský trest kritizována mnoha jednotlivci, vládami i organizacemi, zvláště poté, kdy byl v loňském roce odsouzen do vězení i jeho právní zástupce. Spojené státy Rijád vyzvaly ke zrušení rozsudku.

Šéf europarlamentu Martin Schulz saúdskoarabského krále Salmána vybídl, aby „Badávímu nyní udělil milost, propustil jej z vězení a umožnil mu na prosincovém plenárním zasedání ve Štrasburku převzít cenu“. To se ale nestalo - dorazit musela místo blogera Haidarová.

Haidarová přesto ocenila práci vlád, které se jeho případu ujaly. „Pevně doufám, že teď budou ještě důrazněji žádat, aby ho saúdská vláda propustila a dovolila mu, aby za námi přijel do Kanady,“ prohlásila Badávího manželka.

„Vyzývám znovu (saúdskoarabského) krále Salmána, aby Raífa Badávího omilostnil, propustil na svobodu a nechal ho vrátit se ke své rodině.“

Martin Schulz, předseda europarlamentu

Ensaf smí s manželem mluvit jednou týdně

Ta spolu se třemi dětmi získala v Kanadě v roce 2013 politický azyl. Saúdskou Arábii opustila ještě před Badávího zatčením. „Podmínky byly pro nás rok od roku nesnesitelnější. Velmi těžko to začalo být po roce 2008, kdy ho zadrželi a zakázali mu cestovat a vyhrožovat mu. Nikdo z nás si ale tehdy nepředstavoval, že by ho odsoudili k tak strašnému trestu,“ podotkla Haidarová.

Se svým mužem má povoleno krátce hovořit jednou týdně po telefonu. „Snažím se ho povzbuzovat, jak umím, a také mu říkám, jakou má ve světě podporu. Když je člověk svobodný, je jiný, než když je tak dlouho vězněný jako Raíf. Vím, že jeho pevná vůle ve vězení pomůže mnoha dalším," sdělila Haidarová.

Saúdskoarabské ženy šly nedávno poprvé volit

Saúdská Arábie praktikuje islám odmítající novodobou interpretaci koránu a řídí se islámským zákonem šaría. Ženy jsou pod dohledem svých poručníků, tedy manželů nebo jiných mužských příbuzných. V praxi ale mnohé Saúdské Arabky pracují a studují.

Před pár dny šly saúdskoarabské ženy poprvé k volbám, do místních rad se jich dostalo hned sedmnáct. „Chci našim ženám poblahopřát k tomu, čeho dosáhly, a také jim přeji, aby pokračovaly v boji za svou lepší budoucnost a měly v ní další úspěchy,“ dodala Haidarová.