Číňané skupují lahve s čistým vzduchem z kanadských hor

Čínsko-kanadské obchodní vztahy možná nikdy nebyly naléhavější – dodávaným artiklem je totiž čistý vzduch, kterého se obyvatelům Pekingu v minulých dnech příliš nedostávalo. Kanadská společnost prodává vzduch z horského střediska a napouští ho do speciálních lahví. Minulý měsíc do Číny poslala prvních 500 balení, která se během dvou týdnů vyprodala.

Balení vzduchu firmy Vitality Air
Zdroj: Vitality Air

Jedna lahev s napuštěným vzduchem stojí 14 až 20 dolarů podle velikosti (zhruba 350 až 500 korun). „Máme spoustu předběžných objednávek, počet položek se blíží tisícovce,“ uvedl vedoucí firemního dovozu do Číny Harrison Wang.

Silně znečištěný vzduch je v severní Číně problémem každou zimu. Na začátku prosince vyhlásila metropole Peking poprvé krizový stav, zavřela školy a omezila dopravu po městě.

„Chtěli jsme přijít s něčím zábavným a přemýšleli, zda jsme schopni prodávat něco jako vzduch,“ říká zakladatel firmy Vitality Air Moses Lam. Jednou za několik týdnů spolu se svým týmem vyrazí do střediska Rocky Mountain, kde stráví deset hodin napouštěním vzduchu do lahví. To vše ručně, bez jakýchkoliv mechanických přístrojů. „Pokud sem Čína může dovážet jídlo nebo tekutiny, proč bychom neměli mít možnost vyvážet vzduch,“ dodává.

Znečištění ovzduší se v Pekingu během posledních dnů zlepšilo, což je důsledkem omezení dopravy a zastavení provozu ve velkých továrnách. V čínské metropoli je dnes jasno a úřady zrušily nejvyšší stupeň ohrožení, který platil v metropoli s 23 miliony obyvatel od úterý. Lidem bylo doporučeno, aby si vyplachovali ústa a nenosili kontaktní čočky. Ve městě se plnily nemocnice, kam přicházejí lidé s dýchacími problémy.