Moskva zpochybnila rijádskou schůzku syrské opozice

Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že na schůzce syrské opozice v Rijádu nebyly zastoupeny všechny opoziční skupiny. „Nemůžeme akceptovat, aby si setkání v Rijádu vyhradilo právo hovořit ve jménu celé syrské opozice,“ uvedla Moskva v prohlášení vybízejícím současně k vyloučení „teroristů všeho druhu“ z chystaných jednání opozice a režimu v Damašku. Kriticky se vyjádřila i povstalecká organizace hlásící se k síti Al-Káida, fronta An-Nusra, která se jednání ani nezúčastnila.

Islámskému státu na dostřel
Zdroj: Lenka Klicperová

Ruská diplomacie upozornila, že v Rijádu kupříkladu chyběli Kurdové, které prý organizátoři schůzky nepozvali kvůli odporu Turecka. Ankara údajně hrozila, že pokud budou pozváni Kurdové, nepustí do Rijádu koalici syrských opozičních sil sídlící v Istanbulu.

Moskva je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a ruská letadla začala koncem září bombardovat Asadovy odpůrce. Jeden z ruských bombardérů minulý měsíc sestřelily turecké stíhačky, od tohoto incidentu jsou vztahy mezi Moskvou a Ankarou mimořádně napjaté.

Zástupci syrské opozice, kteří od úterý do pátku jednali za zavřenými dveřmi v Rijádu, se shodli na vytvoření orgánu, který bude zahrnovat politické i ozbrojené frakce a povede přípravu mírových jednání s Asadovou vládou. Nově vytvořený orgán by měl mít 25 členů, kteří budou zastupovat širokou škálu syrské opozice. Účastníci jednání žádají, aby Asad odstoupil už na začátku přechodného období.

Video Zprávy v 10
video

Moskva zpochybnila schůzku syrské opozice v Rijádu

Předák fronty An-Nusra obvinil mezinárodní společenství, že podporou příměří se postavilo na stranu syrského vládnoucího režimu, který ze zastavení bojů bude mít největší prospěch. Navíc vyjádřil pochybnosti o dosahu přijetí příměří, protože prý většina povstaleckých organizací na konferenci nemá pod kontrolou bojovníky v terénu.

Diplomaté 17 zemí se v listopadu ve Vídni dohodli, že do 1. ledna 2016 by se mělo uspořádat setkání zástupců syrské opozice se syrskou vládou. V dalším půlroce má následovat dohoda o příměří a o přechodné vládě, která v Sýrii do 18 měsíců připraví volby.