Podle slovenského premiéra Roberta Fica je nejvyšší čas, aby Řecko opustilo schengenský prostor. Řekl to na summitu EU-Turecko, který se konal o víkendu v Bruselu. Podle Fica daly Atény najevo, že v souvislosti s uprchlickou vlnou rezignovaly na ochranu hranic. O Řecku bude jednat visegrádská čtyřka už ve čtvrtek v Praze. Maďarsko se prý chystá ustavit „Skupinu přátel ochrany hranic“.
Fico volá po vyloučení Řecka ze Schengenu
Letos už překročilo řecké hranice 703 tisíc migrantů. Řecký premiér několikrát prohlásil, že jeho země v podstatě rezignovala na ochranu schengenské hranice, upozornil Fico. „Je to stejné, jako kdybychom řekli, že jsme rezignovali na ochranu schengenské hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou, jak by to vypadalo?“ podotkl slovenský premiér.
Pokud bude řecká vláda dál zastávat tento postoj, tak je třeba posunout linii jinam, konstatoval šéf slovenské vlády. „Bude to pravděpodobně Makedonie a další státy, které by mohly být v ochraně schengenských hranic podstatně efektivnější,“ míní Fico.
Makedonská armáda v současné době staví padesátikilometrovou bariéru na hranici s Řeckem. Dál pouští jen uprchlíky z Afghánistánu, Sýrie a Iráku. O víkendu na místě vypukly potyčky s policií poté, co se zde nahromadily stovky běženců. Několik desítek lidí utrpělo zranění.
Podle Fica by Unie měla ukončit „hrátky s Řeckem“ a neustále mu pomáhat. „Řecko dělá problémy, pokud jde o ekonomické otázky, a zrazuje Schengen. Nedivil bych se, kdyby přišlo toto téma (vyloučení Řecka z Schengenu) velmi rychle,“ konstatoval slovenský premiér.
„Místo toho, abychom řešili fyzickou ochranu schengenské hranice, tak se dohadujeme s Tureckem a dáváme mu peníze. Taková je dnes realita,“ připomněl.
Obrovské množství migrantů, kteří přes Řecko proudí, Evropa není schopna zvládnout, poznamenal Fico. Slovensko plánuje přijmout na dobrovolném principu 149 křesťanských uprchlíků z Iráku. To je méně, než na zemi připadá v rámci kvót na přerozdělení 120 tisíc běženců z Itálie a Řecka.
Slovensko urychluje žalobu na kvóty
Maďarsko, Slovensko i Česko odmítly kvóty v září, byly ovšem na úrovni ministrů přehlasovány. Bratislava si chce stěžovat na nezákonnost relokačního mechanismu u Evropského soudního dvora v Lucemburku. Fico na okraj summitu EU-Turecko oznámil, že Slovensko žalobu podá už 2. prosince.
Stejný krok chystá i Budapešť. Česko se ale k žalobě nepřipojí. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by tím poškodilo svou pozici v EU.