Syrští uprchlíci ztrácí v Německu výsadu, Berlín je bude vracet do země vstupu do EU

Německo chce opět vracet syrské běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území Evropské unie. Podle mluvčího německého ministerstva vnitra by opatření mělo snížit počet lidí, kteří do Německa přicházejí.

„Německo sleduje cíl vrátit se k řádnému azylovému řízení. K tomu patří i to, že se stanoví, který členský stát je pro vedení azylového řízení příslušný,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra. Ministerstvo podle něj už v říjnu pověřilo Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), aby začal znovu uplatňovat příslušná evropská ustanovení i pro běžence ze Sýrie. Podle zpravodaje ČT Václava Černohorského začala změněná opatření reálně platit už 21. října.

„Je to jenom formální krok, jehož efekt zřejmě nebude významný a který je spíše vzkazem ostatním evropským státům na trase, aby se dodržovaly dublinské protokoly,“ uvedl Černohorský.

Záměr konzervativního ministra vnitra Thomase de Maiziéra každopádně kritizovali zástupci vládní sociální demokracie. Podle nich ministr předem neupozornil ostatní členy vlády na připravovaný návrat k dublinskému systému a jeho postup vyvolá chaos při řešení uprchlické krize v Německu.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière
Zdroj: Reuters
Autor: Hannibal Hanschke

Od srpna se Syřanům „otevřely dveře“ do Německa

Vracení běženců do země, kde vstoupili do EU, předpokládají dublinské dohody, Berlín je však letos v srpnu přestal uplatňovat pro uprchlíky ze Sýrie. Země tak reagovala na katastrofální situaci v Maďarsku, kde se na budapešťském nádraží hromadily tisíce běženců, kteří se snažili dostat do Německa. Následně ale prudce vzrostl počet lidí, kteří u německých úřadů žádají o azyl, a v poslední době se ozývaly hlasy, že Německo situaci nezvládá. Od začátku září přešlo hranice z Rakouska do Bavorska 400 tisíc migrantů.

Pokud se Německo vrátí k uplatňování dublinské dohody, znamenalo by to, že mnoho uprchlíků převeze do Řecka, Bulharska, Rumunska nebo Chorvatska. V první polovině roku, kdy byla pravidla ještě oficiálně v platnosti, však země takto vrátila jen 108 Syřanů. Německo se zejména zdráhalo vracet běžence do Řecka, kde je v důsledku dluhové krize katastrofální situace v péči o uprchlíky.

Video Studio ČT24
video

Černohorský: Německo vzkazuje, aby se dodržovaly dublinské protokoly

Černohorský: Německo vzkazuje, aby se dodržovaly dublinské protokoly