Schäuble varuje špičky CDU: Nálada mezi straníky je „dramaticky“ špatná

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval vedení Křesťanskodemokratické strany (CDU) kancléřky Angely Merkelové před tím, že nálada mezi řadovými členy je „dramaticky“ špatná. Informuje o tom web týdeníku Der Spiegel. Důvodem je vstřícná migrační politika, kterou Merkelová zastává.

Uprchlíci na nádraží v Mnichově
Zdroj: Reuters Autor: Michaela Rehle

Merkelová musí v posledních týdnech snášet čím dál častěji kritiku nejen od opozice či od svého sociálnědemokratického koaličního partnera, ale i z vlastních řad. Asi nejhlasitějším kritikem azylové politiky spolkové vlády je Horst Seehofer, bavorský premiér a předseda Křesťanskosociální unie (CSU), sesterské strany CDU.

Petici vyjadřující nesouhlas s konáním Merkelové v uprchlické krizi jí na počátku října poslalo i 34 předsedů krajských sdružení CDU, starostů a zemských poslanců z osmi spolkových zemí.

Nyní se podle Spiegelu přidává s varováním i ministr financí a těžká váha CDU Wolfgang Schäuble. Své názory na náladu ve straně měl vyjádřit na nedávném zasedání předsednictva křesťanských demokratů, migrační krizi označil za zatěžkávací zkoušku pro křesťanské demokraty.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Wiktor Dabkowski

Ministrovo varování: Pokud nezafungují nová pravidla, bude hůř

Širokou podporu kancléřčiny vstřícné politiky vůči migrantům uvnitř konzervativní CDU prý Schäuble na rozdíl třeba od generálního tajemníka strany Petera Taubera nevidí. Vztah vedení strany s řadovými členy by se podle ministra financí navíc mohl ještě výrazně zhoršit, pokud by rychle nezafungovala nová azylová pravidla.

Balík zpřísněných azylových zákonů vstoupil v Německu v platnost v sobotu. Opatření mimo jiné rozšiřují počet takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nemají na azyl nárok, a to o Albánii, Kosovo a Černou Horu. První deportace neúspěšných žadatelů se očekávají již začátkem příštího týdne.

Video Deportace migrantů by měla v Německu uvolnit část přeplněných ubytoven
video

Deportace migrantů by měla v Německu uvolnit část přeplněných ubytoven

Předsedkyně zemské vlády západoněmeckého Sárska Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je německými médii často označována za možnou nástupkyni Merkelové, naopak vyjádřila vůči kancléřčině politice pochopení. Kritické hlasy uvnitř CDU sice skutečně existují, není je ale třeba příliš přeceňovat, uvedla.