Juncker: Evropa musí zlepšit vztahy s Ruskem, i když to není sexy

Evropa potřebuje lepší vztahy s Ruskem, napětí je třeba uvolnit, i když to nemusí být nutně populární. Řekl to ve čtvrtek večer v bavorském Pasově předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle něj by o této věci neměl rozhodovat Washington.

„Musíme usilovat o praktický vztah s Ruskem. Není to sexy, ale musí to tak být, nemůžeme takto pokračovat,“ prohlásil Juncker. Minulý týden americký prezident Barack Obama obvinil Putina, že se snaží překonat oslabení Ruska obranou autoritářského syrského prezidenta.

Vztahy s Ruskem nám nemůže diktovat Washington

Juncker ale naznačil, že Evropa by vůči Rusku měla zaujmout odlišný postoj. „S Ruskem se musí zacházet slušně,“ řekl. „Nemůžeme dovolit, aby nám vztahy s Ruskem diktoval Washington,“ dodal.

Evropská unie loni po Spojených státech zavedla sankce vůči Rusku po anexi ukrajinského Krymu a dále je zpřísnila poté, co proruští separatisté zahájili na východě Ukrajiny povstání se zjevnou podporou Ruska. Vztahy mezi Moskvou a Západem se pak dále zhoršily v posledních dnech, kdy ruský prezident Vladimir Putin nařídil zahájení náletů na vzbouřence proti prezidentovi Bašáru Asadovi v Sýrii.

O prodloužení unijních protiruských sankcí se bude rozhodovat na konci roku. Osmadvacítka dosud trvala na jejich zachování, i když některé členské státy EU sankce i ruské protiopatření, jímž je embargo na dovoz potravinářských výrobků, citelně zasáhly.