Pentagon: Guantánamo zavřeme do dvou let

Kontroverzní americká věznice na kubánském ostrově Guantánamo by měla přestat fungovat ještě před odchodem Baracka Obamy z Bílého domu. Prohlásil to ministr obrany Spojených států Ashton Carter. Sám Obama uzavření Guantánama sliboval ještě před svým zvolením v roce 2008.

Americký Pentagon podle Cartera „usilovně hledá“ náhradu za věznici, kde jsou po útoku na New York a Washington ze září 2001 zadržovány osoby podezřelé z terorismu. „Není to nic, co bychom chtěli nechat příštímu prezidentovi,“ prohlásil ministr na adresu uzavření nechvalně proslulého žaláře.

Vězení se podle Cartera za dobu své existence stalo vítaným terčem islamistické propagandy; oběti Islámského státu mají na záznamech poprav oranžové stejnokroje právě proto, že v tomtéž oblečení chodí i lidé věznění Američany.

Žalář navíc kritizují ochránci lidských práv. Podle nich zde byli vězni mučeni a vystaveni nelidskému zacházení. Vadí jim také, že zajatci zde byli drženi mnoho let bez soudu a bez přístupu k právníkům.

Alternativy? Vojenský žalář v Kansasu, loď v Jižní Karolíně

Pentagon záměr uskutečnit Obamův slib vysvětluje i tím, že provoz káznice je příliš nákladný. Alternativou Guantánama by se mohla stát vojenská věznice v kansaském Fort Leavenworth nebo vyřazená vojenská loď v Charlestonu ve státě Jižní Karolína.