Horší než Mengele: Japonci při pokusech zmasakrovali tisíce lidí

V sobotu si svět připomíná 70 let od dne, kdy Japonsko oznámilo kapitulaci. Jejím podpisem 2. září 1945 pak skončila druhá světová válka i v Tichomoří. Zločiny japonské armády jsou mezi asijskými státy dodnes zdrojem napětí. K těm nejkrutějším patřily pokusy na lidech v Jednotce 731 - tajném vojenském táboře u Charbinu v severovýchodní Číně, kde japonská armáda vyvíjela biologické zbraně.

Japonci maskovali zařízení jako pilu a zajatcům říkali 'klády'. Na lidech dělali ještě krutější pokusy než v Evropě nacistický lékař Josef Mengele – ať už šlo o porcování zaživa, omrzliny nebo infikování nemocemi. Experimentovali s neštovicemi, botulismem, antraxem, dýmějovým morem a s pohlavními chorobami, jako je syfilis a kapavka. Obětí byly nejméně tři tisíce - hlavně Číňanů a Korejců, ale také Rusů.

Některé choroby Japonci použili v čínské provincii Če-ťiang, jejíž obyvatele trestali za pomoc sestřeleným americkým pilotům. Na vesnice shodili blechy nakažené morem a studny a potraviny zamořili cholerou. „Japonci shodili toxické bomby za vesnicí. Jed byl na stromech v lese, kam jsme chodili pro dřevo. Když jsme se odřeli o strom nebo trávu, kůže začala hnít,“ vzpomíná Ču Tchu-wen, která byla jednou z obětí japonských biologických zbraní. V sedmi letech se nakazila antraxem a s následky bojuje celý život.

3 minuty
Jednotka 731 jako symbol japonských válečných zvěrstev (13. 8. 2015)
Zdroj: ČT24

Historici odhadují, že biologickými zbraněmi se nakazily statisíce Číňanů. O válečné oběti antraxu pečuje v nemocnici v Čchü-čou lékař Wan Šao-chua. Připomíná, že bakterie působí hnisání kůže, ničí nervy a cévy. Kůže ztrácí schopnost regenerace a postupně odumírá. Nemoc se vrací a léčba je obtížná.

Jednotka fungovala až do srpna 1945, kdy ji poražená císařská armáda nestihla zničit. Velitelé trestu unikli a po válce dokonce mnozí zastávali prestižní funkce. „Existuje studie, podle níž Američané lékaře po válce zajali a výměnou za výsledky výzkumu jim umožnili vyhnout se válečnému soudu," říká historik z Hongkongské univerzity Victor Teo.

Jednotka 731
Zdroj: ČT24

Pro Čínu válka začala v roce 1937, když japonská armáda napochodovala do Pekingu. Už předtím ale Japonci okupovali velkou část území na severu Číny. Krvavá invaze je mezi oběma zeměmi dodnes zdrojem napětí. Japonsko sice opakovaně vyjádřilo lítost za utrpení, zločiny v Jednotce 731 ale nepřiznalo a o hrůzném zařízení mlčí. Jen málo Japonců vidělo souvislost, když premiér Šinzó Abe před dvěma lety pózoval u stíhačky s tímto číslem, které v Asii vzbuzuje pohoršení.

Očekává se, že premiér Abe tento týden vysloví hluboké politování nad zvěrstvy, jichž se Japonsko během druhé světové války dopustilo. Na omluvu čekají i Korejky, které byly ve 40. letech uneseny (často ještě jako děti) a musely sloužit japonským vojákům jako válečné prostitutky - 'utěšitelky'. Vedle psychických traumat se mnohé z nich nakazily pohlavními nemocemi a nemohly být později děti. Během jejich středeční demonstrace před japonskou ambasádou v Soulu se dokonce zapálil 81letý muž.

Japonský premiér Šinzó Abe v letadle s neblaze proslulým číslem 731
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Albánii skončily parlamentní volby, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát v nich usiloval premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snažil další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlasování skončilo vpodvečer, podle agentury AP se předpokládá, že výsledek bude známy do 48 hodin. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
09:27Aktualizovánopřed 11 mminutami

Budu na Putina v Turecku čekat osobně, oznámil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli večer na sociální síti X napsal, že ve čtvrtek bude osobně v Turecku, aby se zúčastnil jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Očekává, že od pondělka začne platit bezpodmínečné příměří. Přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou navrhl v noci na neděli přímo šéf Kremlu. Reagoval tak na sobotní jednání evropských lídrů se Zelenským.
01:59Aktualizovánopřed 29 mminutami

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
13:06Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
13:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy.
14:45Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 13 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 22 hhodinami
Načítání...