Fico: Jsme ochotni přijmout z Rakouska víc uprchlíků

Slovensko je podle premiéra Roberta Fica v ochotno přijmout od Rakouska víc uprchlíků než 500, na nichž se obě země dohodly - pokud se dosavadní dohoda ukáže jako efektivní. Fico v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard připustil, že Bratislavu „znervózňuje“ evropská debata o závazných kvótách pro přijímání uprchlíků, protože Slovensko nezvládá ani integraci svých vlastních Romů.

„V nyní přijaté dohodě se mluví o 500 lidech. Pokud by byl tento mechanismus vnímán jako velmi efektivní, jsme ochotni pomáhat dále. Pak můžeme být velmi aktivní, přičemž od všech migrantů očekáváme, že budou ukáznění a budou dodržovat zdejší zákony. Pokud nechtějí akceptovat životní styl a pravidla, budeme reagovat velmi rázně,“ prohlásil Fico, který dnes jednal s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem.

Na dočasném ubytování 500 migrantů nyní umístěných v rakouském uprchlickém táboře Traiskirchen se dohodli ministři vnitra obou zemí 21. července. Slovensko přislíbilo svému sousedovi pomoc, neboť Rakousko patří k evropským státům, které mají velké problémy s přívalem migrantů z Blízkého východu a z Afriky.

Uprchlíci mohou zůstat nanejvýš šest měsíců. „Pak musí zpátky, aby mohlo být dokončeno jejich azylové řízení,“ potvrdil Fico dočasnost opatření.

Slovenský premiér naznačil, že Slovensko bylo ochotno přistoupit na dohodu s Rakouskem kvůli debatě v EU o závazných kvótách, které mají umožnit spravedlivější rozdělení uprchlíků mezi členské státy.

Například Slovensko mělo od Itálie a Řecka převzít 1200 uprchlíků. „To nás znervóznělo. Nevíme, jestli mezi nimi nejsou teroristé nebo extremisté. Zároveň je obtížné integrovat lidi, kteří mají jinou tradici a kulturu. Na Slovensku je mnoho Romů. Vždyť ani nezvládáme integrovat je, naše vlastní státní občany. Jak obtížné by to pak bylo s lidmi ze severní Afriky?“ otázal se Fico.

Obyvatelé jihoslovenského Gabčíkova, kam se mají uprchlíci z Rakouska přesunout, se v nedávném referendu jasně vyslovili proti zřízení dočasného utečeneckého tábora. Podle slovenského ministerstva vnitra ale není výsledek referenda závazný. Prezident Andrej Kiska prohlásil, že jasné odmítnutí uprchlíků v referendu (97 procent odevzdaných hlasů) je důsledkem řady chyb, kterých se slovenští politici dopustili v debatě o migraci. Kiska zdůraznil, že slovenská vláda by navzdory výsledku referenda měla dostát svému slibu a uprchlíky z Rakouska přijmout.