Školáci zkoumali na severním pólu dopady globálního oteplování

Prázdniny jsou dobou letních táborů. Hodně netradiční kemp, byť už na jaře, zažila letos skupina čtrnáctiletých studentů z Norska, která strávila zajímavý čas uprostřed ledu a sněhu na severním pólu. Místo vázání uzlů a nočních „bojovek“ zde školáci zkoumali dopady globálního oteplování. Jejich expedice je teď vynesla až k audienci u generálního tajemníka OSN. Navíc se stali vůbec nejmladší expedicí, která se kdy objevila na Severním pólu.
Norští školáci na Severním pólu
Zdroj: ČT24

Studenti stanovali uprostřed širých plání plných sněhu. Odebírali tu vzorky ledu, učili se od těch největších odborníků a zjišťovali, jak moc globální oteplování tíží tamní krajinu.

Po návratu domů pak dva ze školáků měli šanci své první závěry představit. A to přímo generálnímu tajemníkovi OSN. „Jsem na ně velmi hrdý, zapůsobilo to na mě. Opravdu obdivuju jejich odvahu a odhodlání,“ pochválil Ban Ki-moon aktivitu mládežníků.

Video Norští studenti byli nejmladší expedicí v historii Severního pólu
video

Norští studenti byli nejmladší expedicí v historii Severního pólu

Skupina chce být ambasadory nastupující generace. Právě ta může klimatickým změnám včetně tání ledu zabránit. Projektem chtějí dokázat, že i děti a mladí lidé mají hlas a můžou něco změnit. Sní o tom, že vystoupí na prosincovém klimatickém summitu OSN v Paříži.

„Chci vás tam vidět, abyste mohli svůj vzkaz předat všem delegacím a všem lidem na světě,“ ujistil školáky Ban Ki-moon.