Tradice vs. kondice. Belgie možná povolí zdravější formu své majonézy

Kdysi měl zákon jejich chloubu chránit, nyní jim kvůli konkurenci spíše škodí. Výrobci belgické majonézy navrhují změnit kritéria pro tuto tradiční, ale hodně tučnou pochutinu. Právě v tom je problém – cizí konkurence slyší na poptávku lidí po zdravějším jídle, zatímco u domácích výrobců je méně kalorická varianta nemyslitelná. Po šedesáti letech by tak zákonem předepsaná receptura mohla doznat změn.

Video Horizont ČT24
video

Belgická válka o majonézu

Poctivé hranolky v kornoutu a navrch dostatek majonézy – pochoutka, kterou jsou belgická města proslavená po celém světě. Jak má omáčka z oleje a žloutků správně vypadat, to zde vědí minimálně od roku 1955. Tehdejší královský výnos stanovil minimální podíl 80 procent tuku a 7,5 procenta vaječného žloutku.

Zákon, který před šedesáti lety podepsal král Badouin, se od té doby nezměnil – na rozdíl od stravovacích návyků společnosti. Stále více lidí, Belgičany nevyjímaje, totiž dbá na zdravější stravu. V oblibě jsou proto lehčí formy omáček. Pravá belgická majonéza mezi takové rozhodně nepatří, výrobci s tím ale mnoho udělat nemohou.

Zatímco v Belgii musí majonéza obsahovat nejméně 80 procent tuku, v sousedním Nizozemsku musí mít 70 procent, například ve Španělsku 65 procent tuku. Ve všech případech přitom jde o majonézu, kterou Belgičan vyrobit nesmí.

Pokud si totiž dovolí jít pod minimální kalorický obsah, pak už jen pod názvem dressing, což není v očích spotřebitelů to samé. Cizí výrobci tak svou majonézu prodávají jako nízkotučnou a lidé o ni mají zájem, protože si slibují, že to jejich pasu neublíží.

Belgičtí výrobci se tak cítí diskriminovaní, vláda už nicméně slíbila, že si s nimi sedne a o předpisech je ochotna diskutovat. Ve hře by tak byla změna v šedesát let starém zákonu o majonézách. Experti na jídlo se ale obávají, aby zároveň s tím Belgie nepřišla i o unikátní chuť a kvalitu své světoznámé omáčky.