Objektivům neunikl ani hajlující Eduard VIII.

Londýn - V britském tisku se objevily fotografie vévody z Windsoru a někdejšího krále Eduarda VIII., jak během neoficiální návštěvy Německa zdvihá ruku k nacistickému pozdravu. Snímky z roku 1937 jsou součástí soukromé sbírky fotografií, která půjde koncem měsíce do dražby.
Princ Eduard na snímcích z roku 1937
Zdroj: Morgan Evans Antique Auctions

Eduardův obdiv k Adolfu Hitlerovi je všeobecně znám. Nacistického vůdce dokonce před válkou navštívil i se svou ženou Wallis Simpsonovou, rozvedenou Američankou, kvůli níž se v roce 1936 vzdal trůnu. Na snímcích je Eduard během návštěvy jednoho dolu v Porýní, kterou podle deníku The Daily Telegraph vykonal přes nesouhlas britské vlády. Obklopují jej vysocí nacističtí představitelé.

Snímky zveřejnil The Telegraph jen pár dní poté, co do médií unikly záběry budoucí královny Alžběty II., jak coby sedmiletá dívka během dětského skotačení spolu s dalšími členy rodiny zvedá pravici. Na domácím videu je rovněž Alžbětin strýc, pozdější král Eduard VIII. Podle historiků Alžběta zjevně nevěděla, co pozdrav znamená.

Záběry královny Alžběty pocházejí z roku 1933. Je na ní kromě Alžběty vidět i její sestra Margaret, královna matka a Eduard VIII., který vládl necelých 11 měsíců v roce 1936. Právě on podle mínění odborníků jako stoupenec nacistického Německa své neteře ke zdvižení ruky nabádal.

Načasování publikace fotografií nemohlo být z hlediska britské královské rodiny horší, podotýká The Telegraph. Aukční síň Morgan Evans and Co ale tvrdí, že skutečnost, že se snímky objevily právě teď, je náhoda. „Stalo se to jednoduše ve stejnou dobu, jako vypukla ta druhá kauza,“ řekl představitel společnosti Simon Bower deníku Wales Daily Post.