Spiegel: Merkelová chce být za dva roky znovu kancléřkou

Německá kancléřka Angela Merkelová se bude za dva roky počtvrté ucházet o nejvyšší vládní post. S odvoláním na zdroje z její Křesťanskodemokratické unie (CDU) to dnes napsal server Spiegel Online. Merkelová stojí v čele německé vlády od listopadu 2005.

Angela Merkelová
Zdroj: Reuters Autor: Eric Vidal

Merkelová v minulosti uváděla, že oficiálně oznámí rozhodnutí o případné další kandidatuře do kancléřského úřadu teprve počátkem roku 2016. Podle informací serveru Spiegel Online však už nyní začala projednávat s generálním tajemníkem CDU Peterem Tauberem volební strategii strany, která byla v posledních dvou volbách založena právě na její osobě.

CDU jedná o volební strategii pro rok 2017 také se svou bavorskou sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU). Šéf CSU Horst Seehofer podle stranických zdrojů usiluje o to, aby si konzervativci dali za cíl získat absolutní většinu ve Spolkovém sněmu. V posledních volbách před dvěma roky k ní unii CDU/CSU chybělo pět poslaneckých křesel. Merkelová je však údajně k takovému cíli skeptická.

Déle než Merkelová zastávali v poválečné historii úřad německého kancléře pouze Helmut Kohl a Konrad Adenauer, oba byli stejně jako současná kancléřka členy CDU. Pokud by Merkelová volby za dva roky vyhrála, mohla by se vyrovnat svému politickému učiteli Kohlovi, který stál v čele německé vlády rekordních 16 let. Podle Spiegel Online však není jisté, zda bude chtít jednašedesátiletá Merkelová zůstat v kancléřském úřadu celé příští volební období.

Video Merkelová
video

Tři vítězství Merkelové nestačí

Zdroj: ČT24

Za minulé volební období si kancléřka nechala udělat 600 průzkumů veřejného mínění a pečlivě se jimi řídí. V jejím stínu jako by nemohly vykvést další talenty. Na následnictví si brousila zuby další žena - Ursula von der Leyenová. Velká naděje pravice se teď ale trápí na nejproblémovějším německém resortu - ministertsvu obrany. A levice na tom není líp.