Británie otočila: Aj Wej-wej se nakonec víza dočkal

Británie změnila své rozhodnutí a udělila kritikovi čínské vlády a světoznámému výtvarníkovi Aj Wej-wejovi šestiměsíční vízum. Oznámila to dnes ministryně vnitra Theresa Mayová, která to prý po přezkoumání případu nařídila svým podřízeným. Ministerstvo již umělci zaslalo také omluvný dopis.

Aj Wej-wej s partnerkou a synem po příletu do Mnichova
Zdroj: ČTK/AP

Londýn původně Aj Wej-wejovi odmítl vízum na šest měsíců udělit a povolil mu pobyt pouze na 20 dní, aby mohl v září navštívit vernisáž své výstavy v Londýně. Důvod byl ten, že Aj Wej-wej uvedl nepravdivé informace ve své žádosti.

Aj Wej-wej už ve čtvrtek uvedl, že mu Británie odmítla vízum vydat kvůli tomu, že v žádosti zamlčel své odsouzení za trestný čin. Kritik čínské vlády v roce 2011 strávil 81 dní ve vězení, nikdy si ale nevyslechl obžalobu, a nebyl tudíž ani odsouzen. Britské úřady proto obvinil, že se otáčejí zády k bojovníkům za lidská práva.

Mluvčí ministerstva vnitra dnes podle agentury AP uvedla, že úřad zaslal Aj Wej-wejovi dopis, v němž se mu omluvil za způsobené potíže.

Čínské úřady minulý týden vrátily Aj Wej-wejovi po čtyřech letech pas. Nejznámější současný čínský umělec krátce poté zažádal o víza do Německa a do Británie. V těchto zemích již v minulosti vystavoval. Velmi rychle obdržel německé vízum, a to na čtyři roky s možností více vstupů. Do Mnichova dorazil už ve čtvrtek večer.

Jeho výtvarné instalace se vystavují po celém světě a letos na podzim by se jeho kompozice připomínající ničivé zemětřesení z roku 2008 a další díla měly objevit v Královské akademii umění v Londýně. Umělec expozicí připomíná zemětřesení v čínské provincii S'-čchuan, kde v roce 2008 zemřelo na 80 000 lidí. Aj Wej-wej tehdy kritizoval vládu za nekvalitní stavebnictví. Materiálem pro jeho novou kompozici byly zkroucené ocelové tyče z budov poškozených otřesy půdy.