Gauck vzal Alžbětu na plavbu Berlínem

Berlín - Britská královna Alžběta II. se v Berlíně setkala s německým prezidentem Joachimem Gauckem a kancléřkou Angelou Merkelovou. S oběma předními německými politiky hovořila mezi čtyřma očima. O čem mluvili, ale politici neprozradili. Alžběta II. je v Německu oficiálně popáté. V zemi zůstane do pátku.

U prezidentského zámku Bellevue čekalo na královnu přes sto lidí s britskými a německými vlajkami. Panovnice jim krátce pokynula rukou z projíždějícího auta, než její kolona vjela do uzavřené části zámku. Po uvítání od Gaucka a podpisu do pamětní knihy se královna zúčastnila slavnostní přehlídky prezidentské vojenské jednotky.

Po schůzce s Gauckem se královský pár i německý prezident vydali otevřenou lodí po Sprévě ke historické budově Říšského sněmu. Řeku z obou břehů lemovaly řady lidí, které ani chladné počasí neodradilo od příležitost spatřit britskou panovnici na vlastní oči. Na několika místech lidé na nábřeží zpívali britskou hymnu.

Video Alžběta II. popáté v Německu: Podnikla plavbu Berlínem
video

Alžběta II. popáté v Německu: Podnikla plavbu Berlínem

Od Říšského sněmu se královna přesunula autem ke kancléřství, kde ji uvítala Angela Merkelová. Do sídla německé kancléřky ji následoval i britský premiér David Cameron.

  • Britský tisk označil královnu za tajnou zbraň britské diplomacie. Londýn by v Berlínu rád viděl hlavního spojence pro svůj plán reformy Unie. Merkelová ale dosud britské námluvy odrážela. 

Po schůzce s kancléřkou čekala Alžbětu II. návštěva technické univerzity v Berlíně. Večer uzavře královnin program banket v zámku Bellevue.

Ve čtvrtek panovnice navštíví Frankfurt nad Mohanem, v pátek dopoledne pozdraví Berlíňany u Braniborské brány. Poté se britská královna přesune do Dolního Saska, kde navštíví někdejší koncentrační tábor v Bergen-Belsenu, který v dubnu 1945 osvobodily britské jednotky. Bude to její první návštěva některého z nacistických táborů. Z Bergen-Belsenu se Alžběta II. vrátí zpět do Británie.

Na bezpečnost královny dohlíží v Německu přes 800 policistů. Přísná bezpečnostní opatření provázela i její příjezd do zámku Bellevue: policie uzavřela okolní silnice a veřejnost mohla sledovat celý ceremoniál pouze z větší vzdálenosti. Při jízdě královny do kancléřství budou pro veřejnost uzavřeny i mosty přes Sprévu mezi prezidentským a kancléřským úřadem.

Spolkový kriminální úřad (BKA) uvedl, že v souvislosti s návštěvou britské panovnice hodnotí teroristickou hrozbu v Německu stupněm 2. To znamená, že sice existuje nebezpečí teoretického útoku, nejsou ale žádné indicie, že by k němu skutečně mohlo dojít.