Rakousko truchlí za oběti masakru, útočníka vyslýchá policie

Štýrský Hradec (Rakousko) - Štýrský Hradec a celé Rakousko truchlí za oběti sobotní tragédie, při níž řidič v centru města svým terénním vozem úmyslně najížděl do chodců. Tři ze 34 zraněných lidí je stále v kritickém stavu; mezi třemi mrtvými je i čtyřletý chlapec, 26letá žena a 28letý muž, který se v době šílené jízdy procházel v centru se svou novomanželkou. Ta je nyní v kómatu. Pachatel si zjevně není vědom toho, co způsobil.
Místo sobotního masakru ve Štýrském Hradci
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ronald Zak

Na místech, kde v ulicích leželi mrtví a zranění, jsou dnes stále patrné policejní značky, u nichž lidé pokládají květiny a svíčky. Největší pietní místo vzniklo před farním kostelem, kde zemřel malý chlapec. Květiny se také vrší v nedaleké ulici Zweiglgasse, kde řidič zezadu narazil do mladého páru, který měl jen dva týdny po svatbě. Vedení Štýrského Hradce zrušilo všechny plánované zábavní akce a černé vlajky visí na radnici, na budovách úřadů i u kostelů.

Zděšení nad tragédií ve své vlasti vyjádřil i herec Arnold Schwarzenegger, rodák z Thalu nedaleko Štýrského Hradce.

Jízda smrti centrem Štýrského Hradce začala v sobotu krátce po poledni a trvala kolem pěti minut. Řidič se řítil ulicemi rychlostí přes 100 kilometrů v hodině a porážel chodce, kteří mu nestačili uskočit. V jednu chvíli auto zastavilo, řidič vyběhl a nožem pobodal dva náhodné kolemjdoucí. Z dosavadních informací policie vyplývá, že zadržený útočník zřejmě trpěl psychickými problémy, které se vystupňovaly kvůli sporům v rodině.

Na místě tragédie ve Štýrském Hradci zapalují lidé svíčky
Zdroj: Twitter
Autor: ČT24

Policisté měli otce dvou malých dětí v hledáčku už dříve v souvislosti s domácím násilím. Koncem května ho kvůli potyčkám s manželkou vykázali z bytu. Žena i s dětmi nedávno z Rakouska odjela. Muž pochází z Bosny, v Rakousku žije čtvrtým rokem a pracuje jako řidič. Policisté jej nyní vyslýchají, aby zjistili motiv jeho činu; v sobotu jej kvůli jeho psychickému stavu vyslechnout nemohli.

Podle rakouských médií je výslech 26letého muže obtížný. Při zatčení připustil, že možná někoho přejel, rozsah následků svého činu si ale zjevně neuvědomoval.