Boj o Ramádí: Irácká armáda se šíity slaví první úspěchy

Bagdád - Irácká armáda se šíitskými milicemi zahájila boj o Ramádí na západě země. O víkendu město obsadili teroristé z Islámského státu (IS). Podle agentury Reuters podporují ofenzivu ze vzduchu USA s jejich spojenci. Iráčané už prý dobyli některá předsunutá stanoviště radikálů. Při bojích v Ramádí zemřelo kolem 500 lidí, dalších 40 tisíc muselo uprchnout. Islamisté tento týden porazili také syrské vládní jednotky u historického města Palmýra. Zatím zřejmě památky neničí.

„Začaly vojenské operace k osvobození lokality Husajba, sedm kilometrů východně od Ramádí,“ sdělil AFP nejmenovaný policejní plukovník. Některé úseky, včetně místního policejního komisařství, prý už irácké síly dobyly.   

Islamisté zase podle agentury Reuters postupují dál směrem k městu Fallúdža ve snaze dostat pod kontrolu další území v provincii Anbár, a vytvořit si tak předpolí pro případný útok na Bagdád.

Z Ramádí uprchlo od jeho obsazení islamisty přes 40 tisíc lidí. Vládní vojáci jim brání v cestě do Bagdádu z obavy, že mezi nimi mohou být islamisté. O osud uprchlíků projevila obavy OSN. ta se snaží zajistit humanitární pomoc. Objevují se zprávy, že následkem vedra a dehydratace začaly mezi běženci umírat děti.

Ztráta Ramádí Bagdád zabolela 

Spojenými státy vedená arabská koalice útočí na pozice islamistů pouze ze vzduchu, v případě Ramádí to byl ale problém, jelikož letadla nemohla včas vzlétnout kvůli písečné bouři. A pozemní jednotky si s radikály samy neporadily. 

/*json*/{"map":{"lat":33.451817542018695,"lng":43.268814099999986,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Irácké armádní a policejní síly se v bojích proti IS v současnosti opírají zejména o oddíly zvané Hašd Šaabí, neboli lidové mobilizační síly, což jsou státem sponzorované jednotky sestavené z šíitů. Vznikly před rokem a odhaduje se, že v nich slouží na 100 tisíc lidí. U Ramádí jich je kolem 3000. V dubnu vojsku pomohly získat zpět město Tikrít. 

V Palmýře zřejmě zatím k vandalství nedochází 

Radikálům z IS se daří také v sousední Sýrii – podle ochránců lidských práv už obsadili polovinu území. V posledních dnech se jim podařilo získat poslední hraniční přechod do Iráku, který dosud ovládal režim prezidenta Bašára Asada. Vládní jednotky vytlačili rovněž z historického města Palmýra, kde obsadili místní muzeum. 

Zatím se ale nenaplnily obavy památkářů z hrozícího bezuzdného ničení artefaktů. Podle syrského činitele citovaného agenturou AP radikálové uzamkli budovu muzea a postavili k ní vlastní stráže.

Kvůli nebezpečí vandalství byly z Palmýry odvezeny stovky soch. Na místě ale zůstala stát řada starověkých památek. Zříceniny staré 2000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur. Palmýra je na seznamu světového dědictví UNESCO a odborníci poukazují na její hrozící zkázu už od počátku bojů v Sýrii.   

Obavy o památky vycházejí ze zkušenosti z nedávného ničení soch radikály v muzeu v severoiráckém Mosulu nebo památek v rovněž iráckém Nimrúdu. Zároveň se ale objevují informace, že řadu vzácných relikvií jsou islamisté s to ušetřit, což se ale váže s podezřením, že je chtějí výhodně zpeněžit na černém trhu.