USA zabily muže, který zřejmě stál za atentáty na Charlie Hebdo

Dubaj - Americký bezpilotní letoun zabil předáka teroristické organizace Al-Káida z Arabského poloostrova (AQAP) Násira bin Alího Anasího. Ten se už dříve přihlásil k lednovému útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo. Při atentátu zahynulo 12 lidí.

O smrti Anasího informovala AQAP na internetu. Anasí se v minulosti objevil několikrát na videu umístěném na webu. Na snímku zveřejněném 14. ledna prohlásil, že atentátníky na Charlie Hebdo vyslala jeho organizace. „Ty hrdiny jsme najali my, abychom pomstili Proroka. Útok jsme naplánovali a oni jej vykonali,“ sděloval Anasí, který zároveň vyhrožoval dalšími „tragédiemi a útoky“, protože Francie podle něj patří k „satanově straně“.

Atentátníky byli francouzští bratři Chérif a Said Kouachiové, kteří prošli výcvikem v Jemenu a kteří byli krátce po útoku zastřeleni policií. Anasí tvrdil, že s atentátníky útok připravil bývalý vůdce AQAP Anwar al-Awlaki, který do Jemenu přesídlil z USA. O život přišel při jednom z útoků amerického bezpilotního letadla v roce 2011.

Ve Spojených státech je AQAP považována na nejnebezpečnější odnož Al-Káidy. Organizace se zaměřuje na západní cíle a zůstává aktivní i v současné době, kdy je Jemen rozvrácen občanskou válkou mezi šíitskými povstalci a přívrženci dosavadního prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. V zemi vede intervenci zejména leteckými prostředky Saúdská Arábie a její spojenci.