Švédsko chce v Londýně vyslechnout Assange

Stockholm - Švédská prokuratura navrhla, aby byl zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange vyslechnut v Londýně, kde se ukrývá na ekvádorské ambasádě. Zároveň by tam měl odevzdat vzorek DNA. Assangeův právník tuto možnost uvítal a ujistil, že ji jeho klient přijme. Švédsko Assange stíhá pro podezření ze sexuálního zneužití dvou žen.
Video Švédsko chce v Londýně vyslechnout Juliana Assange
video

Švédsko chce v Londýně vyslechnout Juliana Assange

Výslech v Londýně již dříve navrhoval sám Assange, švédští prokurátoři ale doposud toto řešení odmítali. Prokurátorka vysvětlila změnu postoje tím, že některé zločiny, z nichž je Assange podezřelý, dosáhnou v srpnu promlčecí lhůty.

„Prokurátorka Marianne Nyová dnes poslala žádost advokátům Juliana Assange, aby zjistila, zda by (jejich klient) souhlasil s tím, že by byl vyslechnut v Londýně a že by tam odevzdal vzorek DNA,“ uvedla prokuratura s tím, že Nyová sama je ochotna do britské metropole za tímto účelem odcestovat.

„Vždy jsem byla přesvědčena, že uskutečnění výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně by snížilo kvalitu výslechu a že je zapotřebí, aby byl (Assange) přítomen ve Švédsku, pokud se zde má konat v budoucnu nějaký soud,“ konstatovala Nyová v prohlášení. „Teď je však rozhodující čas. Proto považuji za nutné přijmout takovéto ústupky ve vyšetřování a také podstoupit riziko, že tento výslech neposune případ kupředu,“ dodala.

Assange chce být vyslechnut, ujišťuje jeho advokát

Jeden z Assangeových obhájců Per Samuelson nabídku výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně uvítal a ubezpečil, že ji jeho klient přijme. „Toto jsme požadovali více než čtyři roky. Julian Assange chce být vyslechnut, aby mohl být očištěn. Takže to samozřejmě vítáme a považujeme to za velké vítězství,“ řekl. 

Samuelson nicméně poznamenal, že procedura může zabrat delší čas. Výslech musí povolit Británie a Ekvádor, na jehož ambasádě Assange od června 2012 žije, a bude potřeba i řada dalších formálních dokumentů, připomněl.

Australský novinář a aktivista Assange nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn z žádného zločinu, kvůli podezření ze sexuálního zneužití dvou žen při návštěvě Švédska v roce 2010 ale vydalo Švédsko na Assange mezinárodní zatykač. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států. Americké úřady chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu zveřejnil statisíce utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký rozruch způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga.

Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen k 35 letům vězení. 

Bradley Manning
Zdroj: ČTK
Autor: AP/Patrick Semansky