Porošenko prý dohodl v Emirátech dodávky zbraní pro Ukrajinu

Abú Zabí/Washington/Londýn – Ukrajinský prezident Petro Porošenko prý v rámci návštěvy Spojených arabských emirátů a zdejšího mezinárodního zbrojařského veletrhu IDEX v Abú Zabí dohodl dodávky zbraní ukrajinské armádě, která na východě země čelí tlaku proruských separatistů. Tvrdí to ruská média i Wall Street Journal. Sám Porošenko podle agentury TASS ohlásil, že Ukrajina na veletrhu uzavřela dvacítku kontraktů na dodávky zbraní. Konkrétní druhy zbraní a jejich množství oznámeny nebyly.

Podepsané kontrakty se podle prezidenta týkají „dodávek obranných zbraní na Ukrajinu“ a byly uzavřeny s „evropskými, americkými a blízkovýchodními firmami“. Porošenko rovněž ohlásil uzavření několika kontraktů na vývoz ukrajinských zbraní v hodnotě „několika desítek milionů dolarů“. Tyto prostředky také mají být využity k modernizaci ukrajinské armády.

Podle informací serveru Defense One se ukrajinská delegace potkala na veletrhu IDEX (International Defense Exposition and Conference) i se šéfem Pentagonu přes zbrojní akvizice Frankem Kendallem, aby společně prodiskutovali možnost dodání amerických obranných zbraní Ukrajině, například komunikačního či protidělostřeleckého vybavení. „Věříme, že se ve velmi blízké budoucnosti dočkáme rozhodnutí od americké strany,“ vyjádřil naději ukrajinský prezident.

Ministr zahraničí Kerry: Rusko o svém chování na Ukrajině lže světu do očí

Podle tvrzení amerického ministra zahraničí Johna Kerryho při dnešní rozpravě v americkém Senátu rozpoutalo Rusko propagandistické cvičení, jaké tu nebylo od nejhorších dob studené války. Na dotaz, zda podporuje odeslání zbraní na Ukrajinu, americký ministr neodpověděl.
 
„Rusové lžou do očí mně a mnoha jiným při mnoha různých příležitostech,“ prohlásil Kerry. Moskva opakovaně „překrucuje skutečnost či lže“ o svých operacích na východě Ukrajiny. Kreml se podle něj pustil do nové hry mezi Východem a Západem a „hraje vabank“, což Spojené státy považují za zbytečné a nebezpečné.

Britský premiér David Cameron dnes varoval, že pokud nebude Rusko na Ukrajině zastaveno, čeká destabilizace i Moldavsko a pobaltské státy. V parlamentu oznámil, že Spojené království v březnu vyšle na Ukrajinu vojenské specialisty, kteří budou pomáhat při výcviku ukrajinských vojáků. Británie rovněž bude Kyjevu dodávat „taktické zpravodajské informace“, nabízet vojenské poradenství a pomáhat při reformě armádní logistiky a zdravotní péče.


Rusko důrazně odmítá obvinění z podpory východoukrajinských separatistů a popírá, že by vzbouřence zásobovalo zbraněmi a bojovníky z řad ruské armády. Prezident Vladimir Putin v jenom ze svých nedávných projevů konstatoval, že na Ukrajině proti vládnímu vojsku nebojují Rusové, ale „donbaští traktoristé a horníci“.
 
I ruská média ale stále častěji informují o verbování ruských dobrovolníků pro bojové operace v Donbasu, jemuž ruské úřady přinejmenším nebrání. Podle zprávy moskevského listu Kommersant z minulého týdne vysílají bojovníky na donbaskou frontu i pravidelné jednotky ruské armády.

  • Východoukrajinští povstalci údajně za posledních 24 hodin stáhli z donbaské fronty pět dělostřeleckých divizí, jednu samostatnou baterii a víc než stovku velkorážných děl. Agentuře DAN to řekl mluvčí doněckého „ministerstva obrany“ Eduard Basurin. Vyvedení těžkých zbraní z linie fronty podle Basurina přihlíželi kontroloři OBSE a Společného střediska pro kontrolu a koordinaci, jehož členy jsou i vysocí důstojníci ruské a ukrajinské armády. Mluvčí OBSE ale v Doněcku odmítl Basurinovu informaci potvrdit s tím, že teprve očekává hlášení svých komisařů z terénu.
Video Ministři žádají plnění dohod o Ukrajině
video

Ministři žádají plnění dohod o Ukrajině

Ministři žádají plnění dohod o Ukrajině

Zpravodajové ČT o situaci na východě Ukrajiny