Rumunský soud poslal do vězení dva ministry i českého exmanažera

Bukurešť – Rumunský nejvyšší soud dnes definitivně rozhodl o trestu pro dva bývalé ministry a osm vysokých úředníků a ekonomických poradců, včetně českého finančníka Michala Šušáka. Podle médií potvrdil dřívější rozhodnutí soudů, že se skupina dopustila korupčního jednání, nicméně tresty jim snížil.

Komplikované soudní řízení se týkalo podvodného jednání během privatizace velkých podniků. Kauza se u rumunských soudů projednávala téměř šest let. Dnes ji nejvyšší soud ukončil rozsudkem, jímž udělil exministrovi hospodářství Codrutovi Seresovi za velezradu trest odnětí svobody po dobu čtyř let a osmi měsíců. Na čtyři roky poslal do vězení i bývalého ministra spojů Zsolta Nagyho.

Mezi dalšími osmi odsouzenci zapletenými do kauzy jsou také čtyři cizinci – Bulhar Stamen Stančev, Turek Mustafa Oral, Rus Vadim Benyatov a rovněž Čech Michal Šušák, který dostal čtyřletý trest vězení. Jejich provinění spočívalo v předávání tajných údajů ke zvýhodnění určitých účastníků privatizačních řízení.

Podle dřívějších informací rumunských médií byl Šušák odsouzen za to, že se jako manažer investiční banky CS First Boston (CSFB) podílel na činnosti kriminální skupiny, která využívala získaných tajných informací při privatizaci velkých rumunských firem. Šlo například o společnosti Electrica Muntenia Sud, Petrom, Romaero či Romteloecom.

Zločineckou skupinu vytvořili Benyatov a Stančev, později se k nim podle verdiktu přidali Šušák a Mustafa Oral. S pomocí dvou zaměstnanců rumunských ministerstev se podle serveru Romania Insider snažili dostat k tajným informacím o privatizaci strategických rumunských firem jako Petrom, Romaero Bucharest či Avioane Craiova. Získané informace následně používali v jednáních s bývalými ministry Seresem a Nagyem, kteří jim rovněž měli prozradit tajné údaje.