Podle NATO se k Ukrajině zřejmě znovu přesouvají ruské síly

Brusel - Severoatlantická aliance na Ukrajině opět zaznamenala přítomnost protivzdušných systémů či systémů elektronického boje, které v minulosti doprovázely přesuny ruských sil. Uvedl to vrchní velitel sil NATO v Evropě, americký generál Philip Breedlove, nemohl ale zatím potvrdit informaci ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že hranice už překročily dva tisíce ruských vojáků se dvěma stovkami kusů obrněné techniky.
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

„Situace není dobrá. Boje v zásadě zesílily na úroveň před dohodou o příměří, někdy i více,“ zhodnotil Breedlove poslední vývoj na Ukrajině na tiskové konferenci po jednání Vojenského výboru NATO.

Porošenko ve středu v Bloomberg TV Europe prohlásil, že hranice s Ukrajinou překročilo na dva tisíce ruských vojáků a společně s nimi do země přijelo 200 tanků a obrněných vozidel. „To s sebou nese nebezpečí další eskalace konfliktu,“ řekl. Podle něj válčí po boku proruských separatistů na východě Ukrajiny osm tisíc ruských vojáků. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě uvádí, že Rusko kolem své hranice s Ukrajinou rozmístilo více než 50 000 vojáků. Moskva přitom opakovaně ujišťuje, že své vojáky do bojů na východě Ukrajiny neposílá.

Přestože Aliance nepotvrdila Kyjevem uváděné počty ruských vojáků, podle Breedlova NATO zaznamenalo, že Ruskem podporované síly získaly v posledních dnech nové schopnosti a možnosti a „linii kontaktu“ s ukrajinskou armádou na několika místech posunuly západním směrem.

Vrchní velitel sil v Evropě také prohlásil, že má v úmyslu obnovit přímý kontakt se svým ruským protějškem, tedy šéfem ruského generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Poznamenal, že s ním hovořil také v období po ruské anexi poloostrova Krym.

Knud Bartels po jednání Vojenského výboru NATO
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Geert Vanden Wijngaert

Petr Pavel: Ozbrojené střety jsou na Ukrajině na denním pořádku

Předseda Vojenského výboru NATO Knut Bartels poznamenal, že náčelníci štábů probírali aktuální situaci na Ukrajině i možné varianty vývoje v dalších dnech. „Bohužel vás ale nemohu informovat, jaké možnosti, co se týká dalších událostí na východě Ukrajiny, jsme řešili,“ řekl dánský generál novinářům. Představitelé Aliance nemohli potvrdit ani zprávy, že se po měsících bojů ukrajinští vojáci stáhli z prostoru boji zničeného mezinárodního letiště v Doněcku.

Také podle českého náčelníka generálního štábu Petra Pavla, který se letos v létě stane novým šéfem aliančního vojenského výboru, pokračuje na východě Ukrajiny porušování příměří, vyplývající z dohod z Minsku. „Ozbrojené střety jsou na denním pořádku. Jedna i druhá strana se snaží získat či získat zpět teritorium tak, aby si vytvořila výhodnější podmínky pro následné jednání,“ poznamenal.

Podle Pavla je známo a potvrzeno, že ruská strana podporuje separatistické skupiny technikou, specialisty i výcvikem. „Je tam přímé zapojení ve snaze vytvořit si prostor pro následná politická jednání,“ podotkl český generál.