Nejstabilnější zemí světa je Vatikán, nejméně Palestina, ČR na 30. místě

Londýn - Nejméně stabilní oblastí světa jsou palestinská území, za nimi následuje Somálsko, Súdán a Afghánistán. Nejstabilnější zemí na světě je naopak Vatikán - před Švédskem a Lucemburskem. Česká republika je na 30. místě, což je nejlepší výsledek z postkomunistických zemí. Vyplývá to z hodnocení londýnské organizace Jane's Information Group; ta zveřejnila hodnocení rizik v 235 státech a závislých územích poprvé, a nenabízí tedy srovnání s předcházejícími lety.

Nejstabilnější Vatikán z ideálních 100 bodů dosáhl 99 - stejně jako Švédsko a na třetím místě Lucembursko. Za nimi následují s malými odstupy Monako, Gibraltar, San Marino, Lichtenštejnsko, Británie, Nizozemsko a Irsko. Švýcarsko je na 17. a Spojené státy až na 22. místě, hned za Austrálií a Portugalskem - především kvůli rozšíření ručních střelných zraní v americké společnosti a kvůli pašování drog z Mexika. Podle šéfa projektu Christiana Le Mierea je ale všech prvních 30 zemí stabilních.
 
Právě první třicítku uzavírá Česká republika, která tak dosáhla nejlepšího umístění mezi postkomunistickými zeměmi. Těsně před ní je Finsko a o jednu příčku hůře je na tom Samoa. Vedle ČR se do prvních 50 nejlépe hodnocených zemí dostalo ještě Slovensko, které je na 35. místě, a Polsko, které se umístilo na 47. příčce.
 
V desítce nejméně stabilních zemí jsou ještě Pobřeží slonoviny, Haiti, Zimbabwe, Čad, Kongo a Středoafrická republika. Irák se dostal až na 22. místo, za což země podle šéfa projektu Christiana Le Mierea vděčí vedle poklesu násilí také rozsáhlé přítomnosti především amerických jednotek, které umožňují centrální vládě uplatňovat její vliv. Stejně tak jsou pro irácké hospodářství významné rostoucí ceny ropy. Irák je tak na stejné úrovni stability jako africké země Niger, Nigérie, Burundi a Rovníková Guinea. Prestižní americká zahraničněpolitická revue Foreign Policy přitom loni v červnu označila Irák za druhou nejméně stabilní zemi.