Odborářská stávka v Libanonu přerostla v násilnosti

Bejrút - Několik zraněných si dnes vyžádaly protivládní protesty v libanonském Bejrútu. Demonstranti zablokovali hořícími pneumatikami několik ulic vedoucích do metropole, na silnicích vyrostly barikády z pytlů s pískem a hořících pneumatik. Příznivci opozičního Hizballáhu se tak připojili k odborům, které po vládě požadují vyšší platy a protestují proti její hospodářské politice. Odbory ale po zprávách o prvních střetech hlavní protestní mítink odvolaly.

Stávka má donutit vládu, aby zvýšila minimální mzdu. Odbory ji vyhlásily, i když kabinet nedávno rozhodl zvýšit minimální mzdu ze 130 na 330 dolarů.

Kvůli tomu, že demonstranti od rána blokovali silnici k letišti, byly zrušeny desítky mezinárodních letů. Opozice navíc pohrozila rozšířením své protestní kampaně, pokud vláda premiéra Fuáda Siniury, podporovaná Spojenými státy, neodvolá svá rozhodnutí namířená proti šíitskému hnutí Hizballáh. Siniurův kabinet v úterý přijal opatření proti soukromé telekomunikační síti Hizballáhu zřízené tímto hnutím po celé zemi a sesadil šéfa letištní bezpečnostní služby za to, že údajně dovolil Hizballáhu instalovat na letišti špionážní kamery.

Nové násilnosti v Libanonu jsou dalším projevem vleklé politické krize v zemi, která je už od listopadu bez prezidenta. Jeho zvolení se opakovaně odkládá kvůli neschopnosti prosyrské opozice a protisyrského kabinetu dohodnout se na budoucím rozdělení moci. Hizballáh podporovaný Sýrií a Íránem vytrvale požaduje zvýšení počtu svých zástupců v kabinetu a přiřčení práva veta.