Valkýra - akce, která měla zabít Hitlera

Rastenburg - Operace Valkýra měla Německo zbavit Hitlera i nacistické ideologie. Když se 20. července 1944 čtyřicet dva minut po poledni v hlavním východopruském stanu Adolfa Hitlera Vlčím doupěti ozvala exploze, hlavní strůjce atentátu hrabě von Stauffenberg odjížděl s přesvědčením, že útok na vůdce třetí říše proběhl úspěšně. Adolf Hitler ale přežil a vzbouřenci zamířili na popraviště. Zemřeli pouze čtyři důstojníci Hitlerova štábu. Proti celé operaci se totiž postavila náhoda, teplé letní počasí i nerozhodnost organizátorů v Berlíně.

Zahájení operace Valkýra bylo několikrát odloženo kvůli neočekávaným okolnostem, po úspěšném vylodění spojenců v Normandii bylo ale definitivní datum útoku stanoveno na 20. července 1944. Úspěšný atentát na führera měl ve Vlčím doupěti u východopruského města Rastenburg (dnešní Ketrzyn na východě Polska u hranic s ruskou Kalliningradskou oblastí) realizovat německý šlechtic a důstojník von Stauffenberg.

Atentátu „zavařilo“ pěkné počasí

Atentátníkům však nepřálo hned několik aspektů. Kvůli teplému počasí se Hitler přesunul z neklimatizovaného podzemního krytu do konferenčního sálu. Vzbouřenci tak přišli o plánovanou tlakovou vlnu, která měla v bunkru zlikvidovat všechny místnosti. Stauffenberg byl těžkým invalidou a měl problém bombu vůbec odpálit, protože z deseti prstů na obou rukách jich ztratil osm.

„Z časových důvodů se mu k bombě nepodařilo přidat další kilo plastické trhaviny, v tom případě by přitom všichni na místě zemřeli,“ vypočetl další nedostatky historik Jan Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu v Praze. Stauffenberg se pak z jednání omluvil, po jeho odchodu však Hitler opustil své místo sezení nedaleko budoucího epicentra výbuchu. Exploze zabila čtyři důstojníky a dalších sedm zranila, Hitlerovi poškrábal záda padající trám a oheň mu sežehnul vlasy a nohy.

Vzbouřence oběsili nahé na strunách od piana

Stauffenberg opustil hořící Vlčí doupě s domněnkou, že je Hitler mrtev, odletěl do Berlína. V tu dobu už měli spiklenci v Berlíně přebírat moc, vzbouřenci ale s pučem začali až po příletu hraběte. Podařilo se jim obsadit některá stěžejní místa, Hitler však nechal povstání potlačit. Deset a půl hodiny po atentátu byli spiklenci zatčeni.

„Adolf Hitler se rozhodl pro nesmírně kruté represe, a to na nejproslulejším popravišti, v sekyrárně v Plötzensee. Představitelé opozice, kteří byli zbaveni uniformy před německým lidovým soudem, byli nazí a natáčení oběšeni na strunách od klavíru. Poprava někdy trvala až 20 minut,“ řekl Uhlíř. V rámci odplaty za atentát na Hitlera popraveno téměř pět tisíc lidí.

Hrabě Claus Phillip Schenk von Stauffenberg (1907-1944) pocházel z prastarého katolického aristokratického rodu z jihu Německa (rodokmen sahal až do 13. století), který mu zajistil elitní vzdělání a setkání s intelektuálními špičkami Německa začátku 20. století. Ve 30. letech se dostal do armády, kde v roce 1936 poskočil na stupínek důstojníka vrchního velitele. Podílel se na obsazování Československa i Polska. Po silných protižidovských pogromech se Stauffenberg stal odpůrcem nacistického režimu. Po neúspěších tažení do Ruska, kterého se přímo účastnil, se stal i oponentem Hitlerovy vojenské strategie.

Proč němečtí důstojníci k atentátu na Hiltera vůbec přistoupili? Podle historiků za celou akcí stálo jejich nacionální cítění a hrdost na německý národ. Obávali se, že Hitler svými kroky včetně hromadného vyhlazování Židů přivede na Německo věčnou vinu za válečné hrůzy. Atentát chápali jako způsob vystoupit proti nacistickému vedení a zabránit tak tomu, aby bylo Německo po válečné prohře prokleto. Ta se navíc s vyloděním spojenců v Normandii a sovětskou ofenzivou na východní frontě zdála bližší než dříve.

„Pakliže by atentát proběhl úspěšně, měli představitelé opozice tendenci vrhnout všechny síly na východní frontu a snažili by se o separátní mír se Západem. Řada z představitelů německé opozice byla také zastáncem velkoněmecké myšlenky - pokud by se tedy někdy obnovovalo Československo, v každém případě by vzniklo bez sudetských území. Pro Česko by atentát byl vlastně negativní.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Se zesnulým papežem se rozloučilo už skoro sto tisíc lidí

Po krátké přestávce se ve čtvrtek ráno znovu otevřela bazilika svatého Petra ve Vatikánu, aby se veřejnost mohla rozloučit s papežem Františkem. Už více než 90 tisíc lidí se od středečních jedenácti hodin do čtvrtečních 19:00 přišlo do baziliky svatého Petra ve Vatikánu rozloučit s hlavou katolické církve, která zemřela v pondělí.
včeraAktualizovánopřed 38 mminutami

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 1 hhodinou

Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Student zabil ve Francii nožem spolužačku, další žáky zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a zabil spolužačku, další tři žáky zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé. Agentura Reuters s odkazem na policejního mluvčího uvedla, že nic nenasvědčuje teroristickému motivu. Patnáctiletého studenta později zatkla policie. Podle studentů domnělý pachatel před činem rozeslal hromadný e-mail o svých problémech.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Telefony používám tak, aby se mi do nich nikdo nemohl nabourat, říká Síkela

Eurokomisař pro mezinárodní partnerství Jozef Síkela (STAN) přijel do Washingtonu na zasedání MMF a Světové banky. Podle zdrojů Financial Times doporučila Evropská komise vysoce postaveným úředníkům používat jednorázové telefony kvůli obavám z americké špionáže. Síkela ale řekl, že je v USA se všemi svými telefony a používá je způsobem, aby se mu do nich nikdo nemohl nabourat. Také ujistil, že data je potřeba chránit. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem nejprve odpovídá na otázku, kde vidí příležitosti pro EU v oblasti mezinárodního partnerství, když se zdá, že USA uvolňují scénu.
před 4 hhodinami

Památku obětí holocaustu připomíná čtení jmen zavražděných i pochod

Oběti holocaustu ve čtvrtek v Česku připomnělo veřejné čtení jmen lidí vyvražděných nacisty. Akce se konala podvacáté a v letošním roce celkem ve 38 městech. Památku obětí si připomněli také v Polsku, kde od třinácti hodin v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi uspořádali Pochod živých. Letos je to osmdesát let od konce druhé světové války.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán odebírají víza občanům druhé země

Indie zrušila víza všem Pákistáncům, s výjimkou diplomatů, s platností od neděle. Do 29. dubna musí pákistánští občané opustit území Indie. Pákistán zase oznámil uzavření své hranice s Indií. Pro sousední zemi uzavře i svůj vzdušný prostor a přeruší s ní obchod. Indům také odebere víza a vyhostí diplomaty.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...