Nejsilnější izraelská strana volí předsedu a budoucího premiéra

Jeruzalém - Nejsilnější izraelská vládní strana Kadima (Vpřed) volí nového předsedu. Hlavními kandidáty jsou ministryně zahraničí Cipi Livniová a ministr dopravy Šaul Mofaz. Vítěz nahradí v čele strany, a zřejmě i vlády, premiéra Ehuda Olmerta, který odstupuje z čela strany i vlády kvůli obvinění z korupce. Průzkumy dávají největší šance na vítězství Livniové.

„Livniová by měla dostat asi 47 % odevzdaných hlasů, Mofaz 27 nebo 28 %,“ informoval ČT zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Výsledek dnešních primárek strany Vpřed by mohl podle expertů rozhodnout i o budoucnosti blízkovýchodního mírového procesu. Zatímco Livniová je označována za pragmatičku, která chce pokračovat v mírových jednáních s Palestinci, její hlavní rival Mofaz platí naopak za zastánce tvrdé linie, požadujícího od Palestinců splnění řady podmínek, dříve než bude možné uzavřít konečnou mírovou dohodu. Je údajně také více nakloněn nařídit vojenskou akci v dobách krizí.

V Izraeli se ráno otevřelo 114 volebních místností, v nichž bude moci svůj hlas odevzdat zhruba 74 tisíc členů strany Vpřed. Předběžné výsledky se očekávají ještě večer, konečné nejpozději ve čtvrtek ráno.

Oba přední kandidáti doufají ve vítězství v dnešním prvním kole hlasování, k čemuž potřebují zisk nejméně 40 procent hlasů. Jinak se bude 24. září konat druhé kolo voleb.

Izraelská média dnes přinesla zprávu, že Olmert, který má rakovinu prostaty, podá demisi pravděpodobně až počátkem října, zatímco dosud se počítalo s jeho odstoupením okamžitě po primárkách. Jeho nástupce má na vytvoření vlády 42 dnů. V případě, že se mu vládu nepodaří sestavit, čekají Izrael předčasné volby.

Kadima má ve 120členném parlamentu 29 křesel. Jejím nejsilnějším spojencem je Strana práce s 19 křesly. Pokud tato strana nebude ochotná přijmout nového předsedu Kadimy jako nového premiéra, parlament zřejmě odhlasuje své rozpuštění. Do pěti měsíců se pak musejí konat parlamentní volby. Řádný termín voleb připadá na jaro roku 2010.

Cipi Livniová a Šaul Mofaz
Cipi Livniová a Šaul Mofaz