Nobelovu cenu za lékařství získali virologové

Stockholm - Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získávají pro letošní rok tři virologové. Němec Harald zur Hausen a Francouzi Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier. Oznámila to švédská akademie věd ve Stockholmu. Zur Hausen objasnil vznik rakoviny děložního čípku. Francouzští vědci se zasloužili o významné objevy při zkoumání viru HIV.

Haralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil lidské papiloviry, které způsobují rakovinu děložního čípku. Barréové-Sinoussiové a Montagnierovi se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus způsobující AIDS.    

Jejich objev byl zásadní pro to, aby vědci mohli lépe poznat a porozumět biologii viru, který představuje v současné době pro lidstvo obrovskou hrozbu nové pandemie. Jejich práce umožnila rozvoj metod, jak pomocí krevních testů diagnostikovat infikované pacienty.

I když k pochopení nemoci objev těchto virologů velmi pomohl, přesto stále pro nákazu HIV a AIDS neexistuje žádná léčba, která by pacienty úplně uzdravila. Výzkum této nemoci nicméně přispěl k tomu, že se život nakažených pacientů stále zkvalitňuje. Někteří nakažení ze západních zemí mohou dokonce desítky let žít zcela normálně jako zdraví lidé. V rozvojovém světě ale není léčba pro nemocné ani dnes snadno dostupná. „Musíme lidem stále opakovat, že AIDS existuje, že se virus šíří, a že je nutné se před ním chránit,“ uvedl Luc Montagnier.

HIV a AIDS

Od roku 1981 zemřelo na AIDS přes 25 milionů lidí. Na světě žije 40 milionů lidí, kteří jsou nakaženi virem HIV. „Ještě nikdy věda a medicína neobjevily tak rychle původ a léčbu nové nemoci,“ ocenila akademie vědecký výzkum.  

Profesor zur Hausen objevil Human papilloma virus (HPV), který způsobuje rakovinu děložního čípku. Dopomohl také k objevu vakcíny proti HPV, která u očkovaných mladých žen pomůže prevenci proti této nemoci.  

Hypotézu, že nemoc způsobují HPV, zveřejnil zur Hausen v roce 1976 a začátkem 80. let se mu podařilo tyto viry izolovat z tkáně děložního čípku napadeného rakovinou.

Vladimír Vonka, hematolog z Všeobecné fakultní nemocnice to komentuje: „To je objev téměř převratný. O tom, že karcinom děložního čípku je infekčního původu, se vědělo od padesátých až šedesátých let. Dlouho byl podezříván jako původce tohoto onemocnění takzvaný genitální virus Herpes simplex typu 2. Harald zur Hausen začátkem 70. let vystoupil s hypotézou, že tomu tak není a že původcem by mohly být papilomaviry.“

„Na začátku bylo to, čemu se říká vědecká intuice,“ pokračoval Vonka, podle něj proto nejprve této hypotéze nikdo nevěřil. Zur Hausen se svým týmem spolupracovníků ale pracoval na výzkumu a hypotézu se mu podařilo vědecky potvrdit. „Jsem překvapený a šťastný. Uznání je důležité, doufám, že přitáhne pozornost, je před námi ještě mnoho práce,“ reagoval na oznámení švédské akademie věd zur Hausen.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny, kterým onemocní ženy. HPV má ve svém těle asi 25 procent žen mezi 18 až 25 lety. Ženy nad 35 let jsou až dvěstěnásobně více ohrožené, že rakovinou onemocní. Časná stadia rakoviny jsou ve většině případů vyléčitelná. Včasné rozpoznání nemoci pomáhají pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Laureáti ocenění převezmou 10. prosince, kdy se bude v den výročí smrti zakladatele ceny Alfreda Nobela konat slavnostní ceremoniál.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kancléř Merz vyhlásil národní nouzovou situaci v otázce azylu, píše Die Welt

Nový německý kancléř Friedrich Merz se podle deníku Die Welt rozhodl vyhlásit národní nouzovou situaci v otázkách migrace a azylu. Cílem opatření je podle listu pozastavit platnost takzvané dublinské dohody, která mimo jiné stanoví, že za vyřízení žádosti o azyl je zodpovědná ta země Evropské unie, v níž podal cizinec žádost o azyl jako v první. Podrobné informace o opatření dostávají dle deníku ve čtvrtek odpoledne na ministerstvu vnitra velvyslanci sousedních zemí. Česko s Německem sdílí hranici dlouhou 817 kilometrů.
17:28Aktualizovánopřed 10 mminutami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
15:36Aktualizovánopřed 14 mminutami

Konkláve opět volí papeže, dopoledne ke shodě nedospělo

Konkláve znovu volí novou hlavu římskokatolické církve. Neúspěšná předchozí hlasování signalizoval krátce před polednem černý kouř. V Sixtinské kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří vybírají od středy nástupce papeže Františka. Ten zemřel 21. dubna ve věku 88 let.
10:05Aktualizovánopřed 42 mminutami

Češi zpřísnění hraničních kontrol v Bavorsku pocítí, uvedla policie

Cestující z Česka pocítí při cestě do Bavorska zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích, o kterém ve středu rozhodl nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Agentuře DPA to řekl mluvčí spolkového policejního ředitelství v Mnichově. Kontroly zpřísnilo už i Sasko, s nímž Česko rovněž sousedí. Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit.
11:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
12:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu s USA o nerostném bohatství

Ukrajinský parlament odsouhlasil dohodu se Spojenými státy o nerostech. Pro bylo 338 zákonodárců, proti nikdo, píše agentura Reuters. Dohoda, kterou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil za vyváženou a spravedlivou, umožní Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Vznikne také společný investiční fond na obnovu válkou zničené země.
13:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko porušuje jím vyhlášené příměří, hlásí Kyjev

Rusko podle Ukrajiny porušuje třídenní příměří, které samo vyhlásilo. Brzy ráno Moskva vypustila naváděné bomby na ukrajinské město Sumy. Žádné drony ani rakety ale údajně Rusko nevyslalo. Kyjev rovněž uvedl, že na východě země pokračují pozemní útoky ruských vojáků. Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil „příměří“ za frašku.
06:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pákistán hlásí útoky indických dronů

Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Už brzy ráno agentura Reuters psala, že se v pákistánském městě Láhaur ozval hlasitý výbuch a země pozastavila provoz některých letišť.
07:34Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...