Nobelovu cenu za lékařství získali virologové

Stockholm - Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získávají pro letošní rok tři virologové. Němec Harald zur Hausen a Francouzi Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier. Oznámila to švédská akademie věd ve Stockholmu. Zur Hausen objasnil vznik rakoviny děložního čípku. Francouzští vědci se zasloužili o významné objevy při zkoumání viru HIV.

Haralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil lidské papiloviry, které způsobují rakovinu děložního čípku. Barréové-Sinoussiové a Montagnierovi se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus způsobující AIDS.    

Jejich objev byl zásadní pro to, aby vědci mohli lépe poznat a porozumět biologii viru, který představuje v současné době pro lidstvo obrovskou hrozbu nové pandemie. Jejich práce umožnila rozvoj metod, jak pomocí krevních testů diagnostikovat infikované pacienty.

I když k pochopení nemoci objev těchto virologů velmi pomohl, přesto stále pro nákazu HIV a AIDS neexistuje žádná léčba, která by pacienty úplně uzdravila. Výzkum této nemoci nicméně přispěl k tomu, že se život nakažených pacientů stále zkvalitňuje. Někteří nakažení ze západních zemí mohou dokonce desítky let žít zcela normálně jako zdraví lidé. V rozvojovém světě ale není léčba pro nemocné ani dnes snadno dostupná. „Musíme lidem stále opakovat, že AIDS existuje, že se virus šíří, a že je nutné se před ním chránit,“ uvedl Luc Montagnier.

HIV a AIDS

Od roku 1981 zemřelo na AIDS přes 25 milionů lidí. Na světě žije 40 milionů lidí, kteří jsou nakaženi virem HIV. „Ještě nikdy věda a medicína neobjevily tak rychle původ a léčbu nové nemoci,“ ocenila akademie vědecký výzkum.  

Profesor zur Hausen objevil Human papilloma virus (HPV), který způsobuje rakovinu děložního čípku. Dopomohl také k objevu vakcíny proti HPV, která u očkovaných mladých žen pomůže prevenci proti této nemoci.  

Hypotézu, že nemoc způsobují HPV, zveřejnil zur Hausen v roce 1976 a začátkem 80. let se mu podařilo tyto viry izolovat z tkáně děložního čípku napadeného rakovinou.

Vladimír Vonka, hematolog z Všeobecné fakultní nemocnice to komentuje: „To je objev téměř převratný. O tom, že karcinom děložního čípku je infekčního původu, se vědělo od padesátých až šedesátých let. Dlouho byl podezříván jako původce tohoto onemocnění takzvaný genitální virus Herpes simplex typu 2. Harald zur Hausen začátkem 70. let vystoupil s hypotézou, že tomu tak není a že původcem by mohly být papilomaviry.“

„Na začátku bylo to, čemu se říká vědecká intuice,“ pokračoval Vonka, podle něj proto nejprve této hypotéze nikdo nevěřil. Zur Hausen se svým týmem spolupracovníků ale pracoval na výzkumu a hypotézu se mu podařilo vědecky potvrdit. „Jsem překvapený a šťastný. Uznání je důležité, doufám, že přitáhne pozornost, je před námi ještě mnoho práce,“ reagoval na oznámení švédské akademie věd zur Hausen.

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny, kterým onemocní ženy. HPV má ve svém těle asi 25 procent žen mezi 18 až 25 lety. Ženy nad 35 let jsou až dvěstěnásobně více ohrožené, že rakovinou onemocní. Časná stadia rakoviny jsou ve většině případů vyléčitelná. Včasné rozpoznání nemoci pomáhají pravidelné preventivní gynekologické prohlídky.

Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Laureáti ocenění převezmou 10. prosince, kdy se bude v den výročí smrti zakladatele ceny Alfreda Nobela konat slavnostní ceremoniál.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael kontroluje skoro osmdesát procent Pásma Gazy, tvrdí Hamás

Teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters sdělilo, že izraelská armáda kontroluje 77 procent Pásma Gazy, a to svými jednotkami nebo leteckými údery. S odvoláním na tamní zdravotníky Reuters dále uvedl, že v neděli izraelské údery zabily nejméně 23 lidí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Přibývá států, které zavádějí elektronickou registraci cizinců

K návštěvě stále většího množství států postačí českým turistům místo víza vyplnit elektronický formulář. V dubnu elektronickou registraci pro turisty zavedla například Velká Británie a v květnu se přidává Thajsko. S vlastním systémem elektronických formulářů pro osoby ze třetích států přichází i Evropská unie.
před 5 hhodinami

Ukrajina čelila třem stovkám dronů a sedmdesáti raketám

Nejméně dvanáct mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem osmašedesát balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly agentury. Ukrajinské letectvo oznámilo sestřel pětačtyřiceti raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Ukrajina a Rusko dokončily velkou výměnu zajatců

Ukrajinská prezidentská kancelář v neděli potvrdila, že Rusko si s Ukrajinou vzájemně vyměnily po 303 válečných zajatcích. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom informovala taky agentura RIA Novosti. Jde o poslední skupinu z výměny ve formátu tisíc za tisíc domluvené v polovině května v Turecku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Varšavou pochodovali příznivci obou prezidentských kandidátů

Desítky tisíc lidí v neděli vyšly do ulic Varšavy, aby podpořily kandidáty v prezidentských volbách, které se budou konat příští týden. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procenta občanů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bílý dům se detektory lži snaží potírat úniky informací

Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na své s děním obeznámené zdroje.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Kalifornské Malibu doufá v nový začátek. Zvedá se po požárech

Desítky firem z kalifornského města Malibu doufají v nový začátek. Do desetitisícového města směli po lednových požárech jen místní, frekventovaný osmnáctikilometrový úsek směrem na Santa Moniku byl uzavřen. Nyní jej úřady otevřely a podnikatelé doufají, že se jim vrátí zákazníci. Někteří obyvatelé se však bojí, že konec uzavírky přinese i problémy, například rabování ve vyhořelých domech a opuštěných obchodech a restauracích. Radnice v Malibu proto uzavřela smlouvu se soukromou bezpečnostní agenturou. Pozitiva ale podle ní jasně převažují. Pacifická dálnice by mohla do města duchů znovu přivést život.
před 17 hhodinami

Venezuelský režim zatkl před nedělními volbami desítky lidí

Autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura zadržel tento týden více než sedmdesát politiků, aktivistů či novinářů, které obvinil ze spiknutí proti vládě a snahy „sabotovat“ nedělní parlamentní a regionální volby. Mezi zadrženými je i dvacítka cizinců, včetně Španěla, Argentince či Bulhara, napsal španělský server El Confidencial.
před 18 hhodinami
Načítání...