Nobelovu cenu míru dostal někdejší finský prezident Ahtisaari

Stockholm - Letošní Nobelovu cenu míru získal někdejší finský prezident Martti Ahtisaari. Výbor pro udělování cen dnes ve Stockholmu ocenil jeho více než třicetileté politické působení, během kterého přispěl k řešení mezinárodních konfliktů. Ahtisaari se podílel na mírovém úsilí OSN v Jugoslávii, mimo jiné byl i vyslancem Evropské unie pro Kosovo. V různých mezinárodních krizích získal pověst obratného a neutrálního zprostředkovatele.

„Přirozeně jsem vděčný a velmi potěšen tímto rozhodnutím,“ uvedl Ahtisaari pro norský veřejnoprávní rozhlas.

Ahtisaari se narodil v roce 1937 v Rusku. Od sedmdesátých let pracuje pro OSN. V diplomatických kruzích se poprvé zviditelnil během své práce v Namibii. Zde jako zástupce OSN vedl jednání o nezávislosti této země na JAR. Namibie samostatnosti dosáhla roku 1990. On sám považuje toto období za svůj vůbec největší diplomatický úspěch.

Ahtisaariho kosovská mise

Byl také generálním tajemníkem OSN pro administrativu a řízení. Podílel se na rozvojových programech OSN v Africe, Asii a Latinské Americe.  V devadesátých letech se stal vedoucím pracovní skupiny OSN pro Bosnu a Hercegovinu. Stal se také velvyslancem Evropské unie pro Kosovo.

Během svého působení v Kosovu přiměl Slobodana Miloševiče k tomu, aby přijal podmínky Severoatlantické aliance k ukončení bojů v Kosovu. Díky tomu se jméno Ahtisaariho již několikrát objevilo mezi možnými kandidáty na Nobelovu cenu míru.

K otázce Kosova se Ahtisaari letos znovu vrátil, když jako velvyslanec EU navrhoval nezávislost pro kosovské Srby. Tato Ahtisaariho mise je však podle redaktora deníku E15 Martina Ježka sporná, protože se finskému diplomatovi nepodařilo původní plán. Tato bývalá srbská provincie nicméně samostatnost bez podpory mezinárodní politické scény vyhlásila. Někteří odborníci mají za to, že se tak stalo podle Ahtisaariho původního návrhu.  

„Nelze se vracet do minulosti, Kosovo je nyní nezávislé a bude hledat členství v mezinárodních finančních institucích. Jeho prioritou je zlepšit především ekonomiku,“ uvedl dnes Ahtisaari.

V roce 2005 se Ahtisaari zasloužil také o mírovou smlouvu mezi vládou Indonésie a indonéskou odštěpeneckou provincií Aceh, čímž po třiceti letech skončily boje mezi povstalci a vládou. Někdejší učitel na základní škole se po odchodu do diplomacie angažoval také v Severním Irsku, Iráku i Africe.

Magne Bondevik o Ahtisaarim:

„Síla slov je pro něj víc než síla zbraní. Lidi z různých stran konfliktu dokáže dostat k jednomu stolu.“

Ahtisaari je víc světovým než finským politikem

V roce 1994 byl zvolen finským prezidentem, v úřadu strávil šest let. Ahtisaari byl první prezident v historii Finska zvolený přímým hlasováním. Je jednoznačným zastáncem vstupu Finska do Evropské unie. I když pracuje zejména v zahraničních politických kruzích, je ve Finsku velmi populární. Přesto je ale znám spíš jako diplomat zabývající se zahraničními problémy.

Jednasedmdesátiletý Ahtisaari také vede mnoho mezinárodních institucí a projektů bojujících za mír, demokracii a řešení světových konfliktů. Letos uspěl v konkurenci více favorizovaných kandidátů na Nobelovu cenu, mezi nimiž byla například kolumbijská politička Ingrid Bétancourtová nebo vůdce zimbabwské opozice Morgan Tsvangirai. „Síla slov je pro něj víc než síla zbraní. Lidi z různých stran konfliktu dokáže dostat k jednomu stolu,“ řekl o Ahtisaarim bývalý norský premiér Kjell Magne Bondevik.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 1 mminutou

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
před 44 mminutami

Trumpova vláda má do USA vrátit omylem deportovaného salvadorského migranta

Nejvyšší soud Spojených států v pátek potvrdil verdikt okresního soudu, který administrativě prezidenta Donalda Trumpa nařizuje vrátit do USA salvadorského imigranta s povolením k pobytu, píší agentury AP a Reuters. Trumpova administrativa v březnu tohoto muže, kterého označila za člena zločinecké organizace, i když nikdy nebyl obžalován ani souzen, poslala do věznice v jeho vlasti omylem.
před 2 hhodinami

Po pádu vrtulníku do řeky v New Yorku zemřelo šest lidí

Do řeky Hudson v centru New Yorku se ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SELČ) zřítil vrtulník. Při pádu zahynulo šest lidí, včetně tří dětí, uvedl v pátek podle agentury AP starosta města Eric Adams. Mělo jít o turisty ze Španělska. O život podle policejních zdrojů ABC News přišel také pilot. Okolnosti nehody vyšetřuje Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB).
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 3 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
před 3 hhodinami

Ekvádor vybere prezidenta. Zemi trápí drogové gangy i rekordní počet vražd

Jihoamerický Ekvádor čeká o víkendu rozhodující kolo prezidentských voleb. Klíčovým tématem je přitom bezpečnost. Ze země se v posledních letech stal největší světový vývozce kokainu do Spojených států i do Evropy. Pašerácké sítě často kontrolují násilné albánské mafie. Jen letos v lednu to pro Ekvádor znamenalo rekordních 781 vražd.
před 3 hhodinami

Rusko a USA si vyměnily dva vězně. Budují vzájemnou důvěru, píše WSJ

Spojené státy a Rusko si v Abú Dhabí vyměnily dva vězně. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s tím, že je to další známka budování vzájemné důvěry v době, kdy obě jaderné mocnosti jednají o možnostech ukončení rusko-ukrajinské války, kterou Moskva zahájila svou plošnou invazí před více než třemi lety.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...