Somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed rezignoval

Baidoa (Somálsko) - Somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed se dnes vzdal úřadu. V čele jedné z nejchudších a násilím nejvíce postižených zemí světa stál čtyři roky. Prezident v poslední době rychle ztrácel podporu jak doma, tak v zahraničí. Spojené státy, Evropská unie i afričtí sousedé ho obviňovali ze zdržování mírových rozhovorů vedených OSN. Uvnitř Somálska definitivně ztratil podporu 14. prosince, kdy zejména kvůli neshodám v postupu vůči islámské opozici odvolal premiéra Nura Hassana Husseina. Toho však o den později ve funkci podržel parlament, když jeho odvolání prohlásil za nelegální.

„Když jsem se ujímal funkce, slíbil jsem tři věci,“ řekl prezident v projevu vysílaném rozhlasem do celé země. „Pokud nebudu schopen plnit své povinnosti, rezignuji. Za druhé jsem řekl, že udělám vše, co bude v mých silách, aby vláda fungovala v celé zemi. To se také nepodařilo. Za třetí jsem vyzval vůdce, aby se mnou spolupracovali pro dobro lidí. To se nestalo.“

Abdullahi Yusuf Ahmed byl do funkce prezidenta zvolen 14. října 2004. Jeho administrativě se za více než čtyři roky nepodařilo do válkou zničené země přinést stabilitu ani bezpečí. Vláda má dnes pod kontrolou jen části hlavního města Mogadiša a města Baidoa, ve kterém sídlí parlament. Většinu země ovládají islámští povstalci.

Od roku 2007 zemřelo 10 000 civilistů

Očekává se, že diplomaté v regionu rezignaci somálského prezidenta přivítají. Mohla by totiž uvolnit cestu pro novou vládu široké koalice a obnovení mírového procesu. Někteří odborníci však varují, že prezidentova demise může mít i opačný efekt a že povede k dalšímu násilí a zintenzivnění bojů milic o moc.

Somálsko nyní zažívá největší krizi od počátku 90. let minulého století, kdy po svržení prezidenta Mohammeda Siada Barreho vypukla válka klanů a v zemi zavládla anarchie. Jen od začátku roku 2007 si boje v Somálsku vyžádaly životy 10 000 civilistů a milion lidí kvůli nim muselo opustit domovy. Kolem tří milionů Somálců, což je asi třetina všech obyvatel, je odkázáno na humanitární pomoc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 33 mminutami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 13 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 13 hhodinami

Izrael udeřil na poslední funkční nemocnici v Gaze

Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, uvedla podle agentur civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Úder potvrdila izraelská armáda, podle které byl areál používán Hamásem k plánování a provádění teroristických útoků.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...