Somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed rezignoval

Baidoa (Somálsko) - Somálský prezident Abdullahi Yusuf Ahmed se dnes vzdal úřadu. V čele jedné z nejchudších a násilím nejvíce postižených zemí světa stál čtyři roky. Prezident v poslední době rychle ztrácel podporu jak doma, tak v zahraničí. Spojené státy, Evropská unie i afričtí sousedé ho obviňovali ze zdržování mírových rozhovorů vedených OSN. Uvnitř Somálska definitivně ztratil podporu 14. prosince, kdy zejména kvůli neshodám v postupu vůči islámské opozici odvolal premiéra Nura Hassana Husseina. Toho však o den později ve funkci podržel parlament, když jeho odvolání prohlásil za nelegální.

„Když jsem se ujímal funkce, slíbil jsem tři věci,“ řekl prezident v projevu vysílaném rozhlasem do celé země. „Pokud nebudu schopen plnit své povinnosti, rezignuji. Za druhé jsem řekl, že udělám vše, co bude v mých silách, aby vláda fungovala v celé zemi. To se také nepodařilo. Za třetí jsem vyzval vůdce, aby se mnou spolupracovali pro dobro lidí. To se nestalo.“

Abdullahi Yusuf Ahmed byl do funkce prezidenta zvolen 14. října 2004. Jeho administrativě se za více než čtyři roky nepodařilo do válkou zničené země přinést stabilitu ani bezpečí. Vláda má dnes pod kontrolou jen části hlavního města Mogadiša a města Baidoa, ve kterém sídlí parlament. Většinu země ovládají islámští povstalci.

Od roku 2007 zemřelo 10 000 civilistů

Očekává se, že diplomaté v regionu rezignaci somálského prezidenta přivítají. Mohla by totiž uvolnit cestu pro novou vládu široké koalice a obnovení mírového procesu. Někteří odborníci však varují, že prezidentova demise může mít i opačný efekt a že povede k dalšímu násilí a zintenzivnění bojů milic o moc.

Somálsko nyní zažívá největší krizi od počátku 90. let minulého století, kdy po svržení prezidenta Mohammeda Siada Barreho vypukla válka klanů a v zemi zavládla anarchie. Jen od začátku roku 2007 si boje v Somálsku vyžádaly životy 10 000 civilistů a milion lidí kvůli nim muselo opustit domovy. Kolem tří milionů Somálců, což je asi třetina všech obyvatel, je odkázáno na humanitární pomoc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovensko žádá odklad hlasování o protiruských sankcích

Evropská unie v úterý neschválila osmnáctý balík sankcí proti Rusku, uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání s ministry zahraničí EU. „Evropská komise reagovala na požadavky Slovenska, nyní je míč na druhé straně,“ sdělila. Očekává, že ke schválení dojde ve středu. Před tiskovou konferencí Kallasové slovenský premiér Robert Fico (Smer) oznámil, že slovenský zástupce požádal o odklad hlasování o balíku sankcí.
15:23Aktualizovánopřed 28 mminutami

USA se vrací k roli obránce Kyjeva, tvrdí expert

Spojené státy jednají se spojenci o novém balíku zbraní pro Ukrajinu. Nová vojenská podpora pro Kyjev bude vůbec první od začátku ruské plnohodnotné války, kterou schválí současný šéf Bílého domu Donald Trump. Ten nově souhlasil, že nákup amerických zbraní zaplatí evropští členové NATO. Podle bezpečnostního experta Vlastislava Břízy se USA znovu přibližují pozici obránce Kyjeva, podle politologa Jakuba Dopierally Trump hledá způsob, jak Ukrajinu podpořit, ale zachovat si tvář před domácími podporovateli.
před 38 mminutami

Prioritou EU je teď zlepšit situaci v Gaze, řekla Kallasová

Pro Evropskou unii (EU) je podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové nyní nejdůležitější zlepšit situaci lidí v palestinském Pásmu Gazy. Unijní ministři zahraničí budou v úterý v Bruselu jednat rovněž o dalším postupu proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že jeho postup v Gaze mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským blokem. Je na zemích Unie, aby se rozhodly, jaké přijmou kroky, dodala Kallasová.
10:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mise na Slovensku odhalila dle Zdechovského selhání i oslabení právního státu

Květnová mise europoslanců na Slovensku odhalila administrativní selhání i oslabení právního státu, uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z frakce Evropské lidové strany (EPP). Kolegům z Výboru pro rozpočtovou kontrolu v úterý představil závěrečnou zprávu z parlamentní mise, kterou vedl. Cílem cesty na Slovensko bylo zejména prověřit ochranu finančních zájmů EU, ale také celkový stav právního státu a fungování kontrolních institucí.
před 1 hhodinou

Čeští hasiči v Texasu našli dvě oběti záplav, dál pátrají po pohřešovaných

Šestnáct hasičů z Česka absolvovalo v pondělí první nasazení v masivními povodněmi zasaženém Texasu. Konkrétně propátrávali oblast podél koryta řeky Guadalupe u města Center Point, informovalo v úterý generální ředitelství tuzemských hasičů.
11:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajinský premiér Šmyhal podal demisi

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že podal demisi. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na jeho místo první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou. O rekonstrukci kabinetu, v jehož čele dosud stál Šmyhal, už v minulých týdnech spekulovala ukrajinská média.
14:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

S Putinem jsem ještě neskončil, řekl Trump BBC

Z ruského vládce Vladimira Putina jsem zklamaný, ale ještě jsem s ním neskončil, sdělil v rozhovoru pro britskou BBC americký prezident Donald Trump. Interview poskytl několik hodin poté, co Moskvě pohrozil až stoprocentními cly, pokud do padesáti dní neuzavře dohodu o ukončení války s Ukrajinou. Britské stanici šéf Bílého domu také řekl, že věří v kolektivní obranu. NATO přitom dříve opakovaně kritizoval jako zastaralé.
08:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Naši chlapci“ vyvolávají v Polsku debaty. Za války sloužili u Němců

Rozruch v Polsku vyvolala první výstava o Polácích a Kašubech z okolí Gdaňska, kteří byli za druhé světové války donuceni sloužit v německé armádě a válečném námořnictvu. Výstavu nazvanou Naši chlapci zkritizoval prezident i ministr obrany. Muzeum Gdaňska, které expozici pořádá, se ohradilo proti nespravedlivým a povrchním soudům, uvedl list Gazeta Wyborcza.
před 3 hhodinami
Načítání...